"Ten polski kwiatek mówi skromnie - nie zapomnij o mnie! Niezapominajka - a więc nie zapominam o Tobie, nie zapominam o rodzicach, rodzinie, żonie, mężu, nie zapominam o polskim krajobrazie i polskiej bioróżnorodności" - pisze o akcji jej pomysłodawca. Twierdzi, że nie chodzi mu o konkurencję dla Walentynek. "Intencja jest jedna - niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Niezapominajki to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków".
Inspiracją dla polskiego święta jest tradycja znana w innych krajach, gdzie miasta czy regiony mają swoje ulubione wybrane kwiaty. "Określonego dnia kwiatki te wystawiane są w sklepach, na stacjach benzynowych, w restauracjach czy barach" - opowiada.
Imieniny Zofii kojarzą się z Zosią z "Pana Tadeusza" i środkiem maja, pełnią wiosny - tłumaczy termin święta. W normalnych warunkach pogodowych 15 maja niezapominajki się rozwijają. "Pomysł drobny, ale każda kropla wiedzy i porządku ekologicznego jest w Polsce na wagę złota" - uzasadnia swój pomysł Zalewski.
Nazwę kwiatka tłumaczy legendą o stworzeniu świata. "Kiedy Pan Bóg tworzył świat i przyrodę, zapomniał o małym kwiatku. I kwiatek się zapytał Pana Boga: Panie Boże, a jak się będę ja nazywał? I wtedy Pan Bóg odpowiedział: Ty zostań Niezapominajką" - opowiada.
Przed tegorocznym świętem Zalewski organizuje edukacyjną wystawę fotogramów Dębów Rogalińskich. "Zaproponował ją fotograf z Wielkopolski, który 40 lat fotografował dęby. W ramach Święta Niezapominajki w kwietniu i maju organizujemy dla szkół wystawę tych fotogramów. Zaprosiło nas już 60 szkół, m.in. gimnazjum w Słubicach, które organizuje spotkanie z udziałem dzieci z obu stron granicy."
Podobnie jak w Walentynki w Święto Niezapominajki wysyła się kartki do bliskich osób. Są one na stronach portalu "Gazety Wyborczej", przypomina Zalewski. "Od roku kartki walentynkowe ze stron interenetowych gazety wysłano 6,2 tys. razy, a nasze niezapominajkowe 14 tys." - chwali swą akcję.
Niezapominajka to mały kwiat o niebieskiej barwie. Hodowany jest również w ogródkach, na balkonach i tarasach. W Polsce rośnie kilkanaście gatunków niezapominajek, a na całym świecie jest ich ok. 80. Najłatwiej spotkać niezapominajkę błotną (Myosotis palustris), leśną (Myosotis sylvestris) i - głównie w ogrodach - alpejską (Myosotis alpestris). Jeśli w ogrodzie będzie miała stałe miejsce, to sama będzie się wysiewała co roku - podpowiada Zalewski.
Święto Niezapominajki jest organizowane od ubiegłego roku.
em, pap