W Niemczech aż 58 proc. nowych domów i 75 proc. remontowanych ma być docelowo wyposażonych w nowoczesne zautomatyzowane instalacje. A u nas? Arkadiusz Walus, ekspert i współorganizator targów Dom Inteligentny, twierdzi, że stanie się podobnie jak z telefonami komórkowymi – automatyka domowa stanie się standardem w ciągu kilku najbliższych lat. Na targach będzie można się przekonać, jak łatwo sterować mieszkaniem na odległość – używając smartfonu czy tabletu i sprawdzić, ile codziennych czynności może za nas wykonać automatyka. I wreszcie zobaczyć, co się stanie z nowoczesnym domem, gdy zabraknie prądu – wystarczy podłączyć samochód elektryczny, który poprzez specjalną stację dokującą zasili awaryjnie nasze mieszkanie. To wszystko będzie można również przetestować podczas drugiej edycji warszawskich targów Dom Inteligentny 2013 oraz Wystawy Sprzętu Audio/Video i Kina Domowego oraz Inteligentny Garaż.
Zautomatyzowany
Czym jest dom inteligentny? Jest zautomatyzowany, czyli wyposażony w osprzęt, który wyręczy nas w wielu codziennych czynnościach: przysłoni rolety, domknie okna, dostosuje temperaturę, wpuści kuriera do wybranego pomieszczenia, napełni wannę wodą, odetnie od prądu pozostawiony toster czy czajnik. A w sytuacji zagrożenia życia domowników (np. pożaru) otworzy wszystkie drogi ewakuacyjne i wezwie pomoc. A o wszystkim poinformuje nas dzięki połączeniu z internetem. To smartfon czy tablet stają się obecnie kluczem do nowoczesnego domu. Na ekranie telefonu możemy zobaczyć nie tylko komunikaty z domu, ale także podejrzeć obraz z kamer monitoringu, a nawet porozmawiać z gościem stojącym przy drzwiach. W zautomatyzowanym domu nawet domofon jest podłączony do internetu, a rozmowę z gościem można przeprowadzić przez Skype. A to wszystko bez ruszania się z fotela. Siedząc w biurze daleko od domu, można mieć wszystko pod kontrolą. To z pewnością komfort i luksus. Ale na wspomniane rozwiązania można spojrzeć także z zupełnie innej perspektywy.
Oszczędny
Zwykle zaawansowane technologicznie domy bywają reklamowane jako energooszczędne. Owszem, to prawda, ale… Wiele zależy od twórcy systemu. Łatwo zaprojektować takie wyposażenie domu, że samo zasilanie automatyki znacząco podniesie nam rachunek za zużycie energii elektrycznej.Można jednak pogodzić oszczędność z luksusem. Najłatwiej zrobić to w domach o wysokim stopniu zaawansowania technicznego. Jeśli system zarządzający domem ma pod kontrolą oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, a także rolety, to można zdziałać cuda. Na przykład wystarczy, że temperatura w domu jest monitorowana cały czas. Jeśli latem pomieszczenie może się za bardzo nagrzać, rolety automatycznie przysłonią się na tyle, by nie wykorzystywać nadmiernie klimatyzacji. Zimą rolety mogą się automatycznie ustawić w takiej pozycji, by do pokoju wpadało jak najwięcej światła słonecznego, co oznacza oszczędności ogrzewania. Nie zapominajmy, że automatyka pracuje tak, jak zostanie zaprogramowana. A to oznacza, że system sterowania roletami może zawierać dane o położeniu słońca indywidualnie ustalane dla danej lokalizacji. Może również dzięki czujnikom śledzić pozycję słońca na niebie i odpowiednio korygować kąt nachylenia rolet.
Bezpieczny
W sytuacji awaryjnej automatyka może nawet przesądzić o naszym życiu. W zautomatyzowanych domach przygotowuje się scenariusze na najgorsze zdarzenia, choćby pożar. System nie tylko nas powiadomi, wszczynając głośny alarm np. w środku nocy. W razie zagrożenia może nastąpić automatyczne podniesienie rolet, włączenie oświetlenia ułatwiającego szybką ewakuację i powiadomienie służb i wcześniej wskazanych osób. Z bezpieczeństwem wiąże się także kontrola dostępu i monitorowanie, szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się daleko od domu. Zawsze może się zdarzyć, że spóźniliśmy się, a przed domem czekają już goście. Jak ich wpuścić do domu? To nie problem przy współczesnych aplikacjach w smartfonach. Zdalnie otwieramy zamki, spoglądamy przez kamery monitoringu na wchodzących i uruchamiamy scenariusz automatyki opracowany na wizytę gości. Może być zupełnie inny niż na odwiedziny teściowej. ■
Redakcja Dominteligentny.pl
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.