Raporty dotyczące poszerzenia Unii, w tym ogólny Elmara Broka i w sprawie Polski Jasia Gawrońskiego, będą w poniedziałek późnym południem przedmiotem debaty w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Do udziału w niej zaproszono też unijnego komisarza ds. poszerzenia Guentera Verheugena.
Głosowanie parlamentarnej komisji w sprawie Traktatu Akcesyjnego - podstawy prawnej poszerzenia - zaplanowano na najbliższą środę, zaś całego parlamentu na sesji plenarnej w Strasburgu 9 kwietnia.
Zgoda parlamentu jest niezbędna, żeby państw członkowskie Unii mogły podpisać traktat 16 kwietnia w Atenach.
W ostatnich dniach Parlament Europejski zagroził zwłoką w głosowaniu nad Traktatem Akcesyjnym, jeżeli nie uzyska gwarancji, że będzie mógł skorzystać ze swoich uprawnień do poprawiania unijnego budżetu również w jego części związanej z poszerzeniem. Parlament protestuje przeciwko wpisaniu do traktatu sztywnych pułapów wydatków związanych z poszerzenie Unii na lata 2004-2006.
W uzasadnieniu swojego wniosku o zgodę na przyjęcie Polski do Unii, sprawozdawca ds. Polski Jaś Gawroński przypomniał, że unijny parlament w kilku poprzednich raportach zwracał uwagę na "potrzebę wzmocnienia uprawnień i niezależności (polskiej) służby cywilnej".
Według Gawrońskiego, "rekomendacja w tej sprawie pozostaje przedmiotem troski mimo całego osiągniętego postępu". Sprawozdawca ponowił także wyrazy zatroskania sytuacją w polskich mediach i zaapelował, żeby zapewnić im całkowitą niezależność.
Wreszcie, zwrócił on uwagę na potrzebę dalszej walki z korupcją i "pracy nad stworzeniem prawdziwej kultury politycznej i administracyjnej" w Polsce.
sg, pap