Jeżeli chcesz nowy rok witać z radością i optymizmem – bez niepokoju, że jest to kolejny rok dodany do metryki – warto ułożyć całoroczny program dbania o indywidualne potrzeby swojej skóry. Profilaktyka i zabiegi odpowiednio dobrane przez dermatologa do wieku i procesów starzenia się skóry sprawiają, że nie widać efektów „cudownego” odmłodzenia, po prostu wyglądamy świeżo i naturalnie.
Dla trzydziestolatek – profilaktyka
Po 30. roku życia na twarzy, która jest najmocniej eksponowana na słońce, widać już wyraźne oznaki fotostarzenia. Coraz bardziej zaznaczają się poziome zmarszczki na czole i pionowe między brwiami, a w kącikach oczu pojawiają się kurze łapki. Skóra nie jest już tak jędrna i po nieprzespanej nocy nie wraca tak szybko do formy jak w wieku dwudziestu kilku lat. Zalecanym zabiegiem są zastrzyki z toksyny botulinowej. Stosowane między brwiami (lwie zmarszczki) i w kącikach oczu (kurze łapki) zapobiegają przedwczesnemu pogłębianiu się zmarszczek w tych okolicach. Zabieg jest zalecany raz do roku, najlepiej wiosną – gdyż w słonecznych miesiącach mamy tendencję do mocniejszego mrużenia oczu oraz marszczenia brwi i czoła. Aby uzyskać tzw. efekt glamour (świetlistej, dobrze nawilżonej skóry o wyrównanym kolorycie), warto stosować zabiegi mezoterapii. Po 30. roku życia w skórze jest już mniej kwasu hialuronowego (naturalnego nawilżacza) i dlatego warto ją wspomóc minimum dwa razy do roku, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry) zabiegiem, który poprawi i utrzyma odpowiednie nawilżenie skóry. Uzupełniająco (dwa razy do roku: wiosną i jesienią) stosuje się peeling medyczny, który odświeży i wygładzi skórę, poprawi jej strukturę i zmniejszy pory.
Czterdzieści lat – zatrzymać czas
Po 40. roku życia spada poziom hormonów, które mają wpływ na wygląd skóry. Pojawiają się zmiany w naskórku i skórze właściwej. Fibroblasty (komórki skóry) nie pracują już tak intensywnie, skóra staje się mniej jędrna i pogłębiają się zmarszczki mimiczne. Powolny zanik tkanki podskórnej sprawia, że pojawiają się pierwsze zmiany objętościowe – wgłębienia w okolicy doliny łez, fałd nosowo-wargowych, przy ustach. Na twarzy widać już efekty nawyków (np. palenia) i stylu życia (braku snu, stresu itd.). Pojawia się coraz więcej przebarwień. Zabiegi stosowane wcześniej (mezoterapia) trzeba zintensyfikować, już nie raz-dwa razy do roku, lecz częściej. Oprócz kwasu hialuronowego lekarz dobiera też specjalne koktajle odżywcze i regenerujące. Bardzo wspomaga regenerację skóry mezoterapia z osoczem bogatopłytkowym. Dodatkowo zalecana jest mezoterapia owłosionej skóry głowy, która poprawia kondycję matowych, suchych i osłabionych włosów. Peelingi medyczne: chemiczne i laserowe, stosujemy mniej więcej dwa razy do roku nie tylko na twarz, ale też na szyję, dekolt i dłonie. Żeby zapobiec wiotkości skóry, dobrze jest wprowadzić zabiegi z użyciem fal radiowych (Thermage, Pellevé). Bardzo dobry efekt daje tzw. miękki lifting dermatologiczny. Jest to zabieg z użyciem wypełniacza i kaniuli (specjalnej igły), który pozwala na dłużej zachować młody wygląd.
Pięćdziesiąt lat – program odmładzania
Po 50. roku życia pogłębiają się zmiany związane z wiotkością skóry i zaburzeniami owalu twarzy. Wyraźnie widać zagłębienia w dolinie łez, skroniach i fałdach nosowo-wargowych. Owal nie jest wyraźnie zaznaczony, pojawiają się „chomiki”, usta tracą jędrność. Podstawową procedurą jest zabieg liftingujący podnoszący wiotką skórę, np. owal twarzy, łuki brwiowe, podbródek. Polega na wprowadzeniu pod skórę biodegradowalnych nici liftingujących. Efekt zabiegu utrzymuje się do dwóch lat. Zabieg ten połączony z miękkim liftingiem dermatologicznym przywraca w sposób nieinwazyjny naturalny, młody, świeży wygląd twarzy i szyi. W tym czasie należy zwrócić uwagę na kondycję szyi, dekoltu i rąk. Dobre efekty daje zastosowanie lasera frakcyjnego, fal radiowych, mezoterapii w trybie raz na dwa-trzy miesiące. Warto odświeżyć jędrność ust za pomocą preparatu kwasu hialuronowego. ■
Viva-Derm Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej 02-801 Warszawa, ul. Puławska 403 tel.: 22 644 04 94, 22 816 61 74, 691 669 348, www.viva-derm.pl
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.