Specjalnie na tę wystawę powstały całkiem nowe prace w najróżniejszych technikach, począwszy od malarstwa i rzeźby, a skończywszy na instalacjach przestrzennych, z wykorzystaniem tak współczesnych środków jak wideo i internet. Stworzyli je artyści zaproszeni do udziału w wystawie: Adam Adach, Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Maurycy Gomulicki, Marek Kijewski, Krzysztof Knittel, Krzysztof Meisner, Dominik Lejman, Robert Maciejuk, Anna Myca, Monika Sosnowska i Wilhelm Sasnal. Nawiązali w nich przede wszystkim do bajek, dziecięcych zabaw i wielu zjawisk, które nazwali "uniwersalnym królestwem fantazji".
Od początku w tworzenie wystawy zaangażowano najmłodszych; uczestniczyli oni w przygotowaniu wernisażu, opracowaniu tekstów o artystach. Stworzyli także klub dla dzieci i młodzieży z własnym programem artystycznym. Najważniejsze jednak było to, że byli pierwszymi widzami i recenzentami prac i mieli wpływ na ich ostateczny kształt. W gronie najmłodszych recenzentów znalazły się także dzieci niepełnosprawne, dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka.
Program, który ma trwać do zakończenia wystawy przewiduje też zajęcia warsztatowe dla szkół i weekendowy program dla dzieci i rodziców.
Na Dzień Dziecka zaplanowano natomiast w Parku Saskim "Piknik artystyczny z Zachętą". Będzie to duży - jak określają go organizatorzy - "artystyczny plac zabaw", na którym dzieci będą się bawić w grupach, oglądać przedstawienia i niezwykłe maszyny stworzone przez artystów (m.in. Adama Garnka, Krzysztofa Meisnera).
Wystawa będzie czynna do 22 czerwca.
Honorowy patronat objęła nad nią Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier".
Patronat medialny sprawują: "Wprost", "Gazeta Wyborcza", Arteon, Agencja Public Relations PR Kwadrat, "The Warsaw Voice", IKS,onet.pl, Polskie Radio i TVP.
em