w trakcie kilkugodzinnego rejsu prezydenci odbyli rozmowy w wąskim gronie oraz obserwowali manewry flot Bałtyckiej i Północnej.
"Spotkanie odbędzie się na Bałtyku. Nie zapominajcie państwo, że to najsłodsze morze. To będzie określało atmosferę spotkania" - mówił prezydent przed rozpoczęciem rozmów.
Według Putina, Polska i Rosja w kontaktach między sobą opierają się na "pozytywnej bazie z przeszłości". Przypomniał, że w czasie pierwszego spotkania z prezydentem Kwaśniewskim usłyszał od niego, że jest on przeciwny wprowadzeniu wiz.
Zdaniem Putina, rosyjscy obywatele mają takie same prawo jak inni mieszkańcy Europy do swobodnych podróży.
Uczestniczący w rozmowach obu prezydentów minister Andrzej Majkowski powiedział, że w sprawie wiz głównym problemem były zaproszenia dla obywateli rosyjskich. Sprawa ta będzie omawiana w drugiej połowie lipca podczas spotkań zespołów MSZ obu krajów, które starają się wypracować kompromis w tej kwestii.
Polska zawiesiła wprowadzenie wiz przewidziane na 1 lipca do października. Jednak od przyszłego roku, kiedy 1 maja 2004 r. staniemy się państwem Unii Europejskiej, będą obowiązywały w tym zakresie regulacje unijne.
Po powrocie z rejsu prezydent Kwaśniewski odwiedzi w Kaliningradzie szkołę z polskim językiem nauczania oraz złoży kwiaty pod pomnikiem niemieckiego filozofa zwanego "samotnikiem z Królewca" Emmanuela Kanta.
em, pap