Technologiczni giganci tracą
Amazon tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy stracił aż 437 mln dolarów. To rekordowa strata, tak źle nie było nigdy w 14-letniej historii firmy. Dobra wiadomość jest taka, że sprzedaż rośnie – w ostatnim kwartale o 20 proc. Po publikacji wyników kurs akcji tąpnął o około 11 proc., ale na zamknięciu czwartkowej sesji unormował się i wyniósł 313,18 dolarów. W ostatnim czasie Amazon dużo inwestuje, aby podnieść swoją działalność. W zeszłym miesiącu wprowadził na rynek swój pierwszy smartfon – Fire Phone. Rozwija też dział cyfrowy: gry komputerowe i programy telewizyjne. Przedstawiciele firma poinformowali na konferencji prasowej, że produkcja własnych programów telewizyjnych będzie w III kwartale kosztować 100 mln dolarów. Firma chce też inwestować w poprawę swojego systemu dostaw oraz w usługi dla firm – Amazon Web Services. Ale słabsze wyniki zaprezentował też inny gigant technologiczny. Microsoft zarobił w trzecim kwartale 2014 r. 4,5 mld dolarów – to o 13 proc. mniej niż rok temu. Ten spadek zysków związany jest z kosztami likwidacji części miejsc pracy i zakupem od Nokii działu smartfonów. W lipcu tego roku Microsoft ogłosił plany redukcji 18 tys. miejsc pracy, z czego aż 12,5 tys. w Nokii. W ostatnią środę firma poinformowała również, że nowe modele smartfonów Lumia będą sprzedawane pod marką Microsoft.
Rubel na równi pochyłej
Rekordowy spadek wartości rubla i rating zbliżony poziomowi śmieciowemu – tak nieciekawie wygląda sytuacja gospodarcza Rosji. Agencja S&P podtrzymała rating kredytowy Rosji na poziomie BBB-, czyli szczebel poniżej poziomu śmieciowego. Jako powód podano m.in. oczekiwanie, że rząd zdoła utrzymać relatywnie umiarkowane zadłużenie. 18 października inna wielka agencja ratingowa, Moody's, obniżyła rating kredytowy Rosji do Baa2, który tylko dwa stopnie dzielą od poziomu śmieciowego. Sytuacji nie poprawiają notowania rubla. Pod koniec tygodnia osłabił się on do najniższego w historii poziomu wobec dolara i euro (odpowiednio 41,99 i 53,12). Wzmocnieniu waluty nie pomagają miliardy dolarów wpompowywane w rynek przez Bank Rosji. W tym roku Rosja musiała już wydać ponad 55 mld dolarów ze swych rezerw walutowych na ratowanie rubla. Obawy inwestorów wzrosły po informacji, że dotknięty sankcjami koncern naftowy Rosnieft poprosił o 50 mld dolarów pomocy państwowej, aby móc spłacić swój dług.
Bankowy przewrót
Anna Trzecińska, wiceprezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zostanie powołana na stanowisko wiceprezesa NBP. To jej powrót do banku po sześcioletniej przerwie. W 2008 r. zrezygnowała z tej funkcji po sporze z Witoldem Kozińskim. Była wówczas współpracowniczką Jerzego Pruskiego. Ten kilka miesięcy wcześniej odszedł z NBP, oskarżając prezesa Sławomira Skrzypka o łamanie prawa. Pruski został prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a Trzecińska jego zastępczynią. Wśród ekspertów są opinie, że powołanie Trzecińskiej to sygnał, że Jerzy Pruski może zostać następcą Marka Belki w fotelu szefa NBP.
5 dni
27 PAŹDZIERNIKA, PONIEDZIAŁEK
Tydzień zaczyna się od prezentacji Wskaźników Wyprzedzających Koniunktury według BIEC dla Polski, następnie podany zostanie poziom podaży pieniądza w strefie euro, w Niemczech ukaże się indeks Instytutu Ifo, zaś w Wielkiej Brytanii – wynik sprzedaży detalicznej według CBI. Zza oceanu możemy spodziewać się danych dotyczących PMI dla amerykańskiego sektora usług.
28 PAŹDZIERNIKA, WTOREK
W Japonii ukaże się raport obrazujący sprzedaż detaliczną, na Słowacji – inflacja producencka, zaś w Niemczech – zmiany cen importu w ostatnim miesiącu. W USA – zamówienia na dobra bez środków transportu, indeks cen domów S&P oraz Indeks Zaufania Konsumentów. Węgierski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. W Kłodzku Microsoft oraz organizacja Dolnośląskich Pracodawców zorganizują spotkanie „Samorządy przyszłości”.
29 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA
W USA ogłoszona zostanie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. W Kanadzie ukaże się poziom inflacji producenckiej, w Wielkiej Brytanii – ilość zaakceptowanych wniosków o kredyt hipoteczny oraz poziom podaży pieniądza M4. Na Węgrzech urząd statystyczny przedstawi stopę bezrobocia, we Francji zaprezentowany zostanie
indeks zaufania gospodarstw domowych, zaś w Hiszpanii – wielkość sprzedaży detalicznej. Z Japonii napłyną dane dotyczące produkcji przemysłowej za wrzesień.
30 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK
Nationwide Building Society przedstawi wyrównany sezonowo Indeks cen nieruchomości na Wyspach, w Hiszpanii ukażą się szacunkowe wielkości PKB za III kwartał i inflacja HICP, a szef tamtejszego banku centralnego weźmie udział w debacie „Rola banków centralnych w strefie euro” w Madrycie. W Szwajcarii przedstawiony zostanie indeks instytutu KOF. Eurostat przygotuje szereg indeksów obrazujących koniunkturę gospodarczą, a w USA ukaże się annualizowany poziom PKB za III kw. Po południu odbędzie się także wystąpienie szefowej FED, Janet L. Yellen, w Waszyngtonie.
31 PAŹDZIERNIKA, PIĄTEK
W Japonii opublikowany zostanie półroczny raport BoJ na temat perspektyw tamtejszej gospodarki, inflacja konsumencka, stopa bezrobocia, wydatki gospodarstw domowych i inflacja bazowa CPI dla rejonu Tokio. W Niemczech – sprzedaż detaliczna, we Francji – wydatki konsumentów i inflacja producencka, zaś na Węgrzech – bilans handlu zagranicznego. W Polsce BIEC opublikuje Wskaźnik Rynku Pracy, z kolei Eurostat przedstawi szacunkowe dane dot. inflacji HICP za październik.
Atak na giełdę
Hakerzy włamali się do systemów informatycznych giełdy, wykradając archiwalne dane do logowania do Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej i symulatora giełdowego GPW Trader. Sprawcy ataku podają się za ekstremistów z państwa islamskiego. Włamanie do systemów internetowych warszawskiej giełdy nie ma wpływu na bezpieczeństwo transakcji. Zapewnił o tym rzecznik Giełdy Papierów Maciej Wewiór. To kolejny atak hakerski na GPW w ostatnim czasie. W sierpniu strony internetowe GPW i Prezydent.pl przez kilka godzin nie działały. Do ataku na swojej stronie internetowej przyznali się hakerzy z grupy CyberBertkut. Berkut to nazwa jednostki ukraińskiej milicji, która tłumiła niedawne prounijne protesty na kijowskim Majdanie. Sprawą ataku na serwery GPW zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którą zawiadomiła sama giełda.
Skok do PKO
PKO BP może przejąć kontrolę nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo- -Kredytową im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach – zdecydował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Transakcja ma polegać na objęciu przez PKO BP wyłącznej kontroli nad SKOK im. Kopernika, co w praktyce oznacza przejęcie wszystkich praw i obowiązków. „W trakcie postępowania Urząd uwzględnił sytuację na polskim rynku depozytów i kredytów dla gospodarstw domowych oraz bancassurance. Analiza wykazała, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, a wzrost udziału banku krajowego w rynku będzie nieznaczny. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, dlatego Prezes UOKiK wydał zgodę na tę transakcję” – wskazano w komunikacie UOKiK. Dodano w nim, że zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.