Miniony rok był ważny dla tygodnika „Wprost”. Dlaczego? Na własnej skórze doświadczyliśmy, o co naprawdę chodzi w dziennikarstwie. Czemu ma ono służyć? Naszym, dziennikarzy, obowiązkiem jest ujawnianie mechanizmów sprawowania władzy, pokazywanie prawdziwej twarzy ludzi, którzy nami rządzą. Mamy patrzeć im na ręce. Zobowiązani jesteśmy także do bezwzględnego zachowania tajemnicy dziennikarskiej. Wracam myślami do wydarzeń z czerwca minionego roku. W redakcji pojawili się wówczas prokuratorzy i funkcjonariusze ABW z żądaniem wydania nośników z kompromitującymi polityków nagraniami. Doszło do haniebnych scen, które można było śledzić dzięki innym mediom. Ówczesny minister sprawiedliwości Marek Biernacki nie miał wątpliwości, że kierowane wobec nas żądania prokuratury były bezzasadne i są jej blamażem. Przypominam sobie atmosferę solidarności w naszym newsroomie. Poczucie pewności, że uczestniczymy w czymś wyjątkowym, w wydarzeniu, które być może już nigdy się nie powtórzy. Dla niektórych było to pierwsze takie doświadczenie w dziennikarskiej karierze.
Dla kogo to robiliśmy? Dla Państwa. Nie chcieliśmy decydować o tym, jakie fakty powinniście poznać, a jakich nie. Dziennikarz nie ma prawa czuć się mądrzejszy od swojego czytelnika, cenzurować informacji. Naszą rolą nie jest ochrona władzy. Żadnej władzy. Naszą rolą jest pokazywanie, gdzie państwo działa źle. Albo nie działa wcale. Pisanie prawdy, nawet jeśli jest niewygodna czy bolesna. Po wybuchu afery podsłuchowej na różne sposoby próbowano nas dyskredytować. Ale, jak się okazało, ostatecznie jednak dostrzeżono także naszą pracę. Zostaliśmy nagrodzeni za aferę podsłuchową. Otrzymaliśmy Studencką Nagrodę Dziennikarską „MediaTory”– ProwokaTOR 2014 – i prestiżową nagrodę Grand Press w kategorii news.
Przedstawiamy Państwu subiektywny wybór naszych najlepszych artykułów opublikowanych w 2014 r. Zajmowaliśmy się nie tylko aferą podsłuchową, lecz także wieloma sprawami, które są ważne dla funkcjonowania państwa i dla naszego codziennego życia: społecznymi, gospodarczymi, istotnymi wydarzeniami ze świata. Nigdy nie kierowaliśmy się jakąkolwiek ideologią ani politycznymi czy osobistymi sympatiami. Przeczytajcie zresztą i oceńcie to Państwo sami.
Wiemy, że mamy wielu przeciwników, ale czujemy też, że mamy przyjaciół. Na pewno Was, Drodzy Czytelnicy. Dlatego będziemy konsekwentnie robić swoje.
Zapraszam do lektury.
Spis treści
3 Afera podsłuchowa
Ktoś nielegalnie nagrał spotkania szefa MSW, prezesa Narodowego Banku Polskiego, byłego ministra transportu. Taśmy są kompromitujące. Czy to zamach stanu obliczony na obalenie rządu Donalda Tuska?
15 Nowe taśmy „Wprost”
Źródłem informacji o nagraniach, które składają się na aferę taśmową, jest biznesmen. „Wprost” dysponuje otrzymanymi od niego zapisami kolejnych nagrań. Ich bohaterami są m.in. szef polskiej dyplomacji Radek Sikorski, były minister finansów Jacek Rostowski i były rzecznik rządu Paweł Graś.
35 Upadłe gwiazdy biedapartii
Szybkie samochody, kobiety, drogie knajpy, markowe ciuchy. Adam Hofman i agent Tomek niechętnie przyznają się do swojej największej słabości: zamiłowania do luksusu.
40 Love według PiS
Groźby, straszenie dawnymi kolegami ze służb specjalnych – to metody, które stosuje poseł PiS Tomasz Kaczmarek. – Ja ci krzesłem przyjebię zaraz tak, że spadniesz – ostrzega męża swojej kochanki. A politycy PiS dobrze się bawią.
44 Polak na podsłuchu
Podsłuchy, miejski monitoring, szpiegowanie czatów w serwisach społecznościowych. Odkrywamy, jak tajne służby w Polsce zagarniają naszą wolność.
49 Znachor z bożej łaski
Nowosądecki znachor Marek H. leczy, bo jest namaszczony przez Boga. Skutki jego działalności są jednak tragiczne.
53 Klauzula okrucieństwa
Dramat młodej rodziny w Warszawie. Agnieszka i jej mąż wiedzą, że ich dziecko zaraz po urodzeniu umrze. Lekarz odmawia jednak aborcji, powołując się na klauzulę sumienia.
57 Pan marszałek samochodzik
Radosław Sikorski ocenia uczciwość posłów, ale sam powinien się wytłumaczyć. Chodzi o dziesiątki tysięcy złotych zwrotu kosztów za używanie prywatnego auta do celów służbowych.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.