Ranking "200 największych polskich firm" zawierający zestawienie 100 największych polskich eksporterów oraz tekst "Polscy eksporterzy rosną w siłę" ukazał się w numerze 24/2015 tygodnika "Wprost".
Mimo problemów na rynkach wschodnich polscy eksporterzy mają się całkiem nieźle. W ub.r. zagraniczna sprzedaż wzrosła o ponad pięć procent, do przeszło 680 mld zł, co było głównie zasługą sprzedaży do krajów UE, przede wszystkim Niemiec. Wzrostowa tendencja trwa zresztą od kilkunastu lat, z krótką przerwą na lata kryzysu, 2008-2009. Dość powiedzieć, że od 2000 r. relacje polskiego eksportu do PKB się podwoiły i obecnie wynoszą prawie 40 proc. Ale dużo jest jeszcze do nadrobienia.
– To nie wystarczy. Polska, by na stałe mogła awansować do grona państw rozwiniętych, powinna utrzymywać eksport w okolicach 60 proc. PKB – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Biorąc pod uwagę, że przez ostanie 15 lat średniorocznie eksport w relacji do PKB przyrastał o 1,5 pkt proc., by osiągnąć poziom krajów rozwiniętych, potrzebujemy jeszcze kilkunastu lat. Ale nasza zagraniczna sprzedaż ma się rozwijać szybciej. Eksperci z firmy audytorskiej Grant Thornton prognozują, że do 2020 r. eksport wzrośnie o ok. 35 proc., a to może skrócić pogoń za najlepszymi o kilka lat.
LIDERZY EKSPORTU
Spośród 200 największych firm z polskim kapitałem tygodnik „Wprost” wyselekcjonował 100 najlepszych eksporterów. Z naszego rankingu wynika, że sprzedali oni za granicę towary za blisko 170 mld zł, co odpowiada około jednej czwartej eksportu Polski w 2014 r. Łączne przychody eksportowe były niższe o ok. 1,5 proc. niż rok wcześniej, ale wynikało to głównie ze spadku zagranicznej sprzedaży dwóch największych eksporterów, PKN Orlen i KGHM, odpowiednio o 7 i 19 proc., co z kolej związane było ze spadkiem cen surowców. Jednak zdecydowanej większości firm z rankingu (ponad 70 proc.) udało się zwiększyć zagraniczną sprzedaż. Jeśli z zestawienia wyłączymy te dwie spółki, zobaczymy, że eksport pozostałych wzrósł o prawie 8 proc. W gronie najlepszych firm pod względem zagranicznej sprzedaży znalazła się Grupa Kapitałowa „Remontowa Holding SA”, a więc przedstawiciel sektora stoczniowego, który jeszcze niedawno przez wielu był skazywany na zagładę. Okazuje się, że przemysł ten się odradza i dotyczy to nie tylko wielkich stoczni, ale też mniejszych podmiotów. Polska od lat jest np. eksporterem luksusowych jachtów sprzedawanych na całym świecie.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost", który dostępny jest w formie e-wydania na www.ewydanie.wprost.pl i w kioskach oraz salonach prasowych na terenie całego kraju.
"Wprost" jest dostępny również w wersji do słuchania.
Tygodnik "Wprost" można zakupić także za pośrednictwem E-kiosku
Oraz na AppleStore i GooglePlay
100 największych polskich eksporterów