Szklanka soku może być zamiennikiem jednej porcji warzyw i owoców. Przyjmuje się, że odpowiada ona 150 g (jednej porcji) z minimum 500 g zalecanych dziennie przez specjalistów. Świeżo wyciskane soki dostarczają nam w łatwo przyswajalnej postaci: witamin, składników mineralnych, enzymów, węglowodanów i wiele innych związków. To z kolei powoduje, że mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Picie soków może nas chronić przed takimi chorobami jak: nowotwory, miażdżyca, cukrzyca. Poza tym wspomaga trawienie i odkwaszanie organizmu. Soki rozcieńczone wodą skutecznie nawadniają organizm. Z buraka czy pietruszki zwiększają odporność, a z marchewki świetnie wpływają na wzrok. Zdrowiej z owoców czy z warzyw? To oczywiście zależy dla kogo. Jeżeli np. po ciężkim treningu chcemy szybko odzyskać energię, wypijmy szklankę soku ze słodkich owoców lub koktajl z bananów. Jeżeli jednak chcemy zrzucić kilogramy, lepiej wybrać niskokaloryczny koktajl z zielonych warzyw.
Soki najlepiej przygotowywać samodzielnie. Mamy wtedy pewność, co się w nich znajduje i kiedy zostały przyrządzone. Świeże soki najkorzystniej pić zaraz po zrobieniu. W lodówce można je przechowywać nie dłużej niż jedną dobę. Większość soków „sklepowych” poddawana jest pasteryzacji. Dlatego spośród tych kupowanych w sklepie najbardziej polecane są przede wszystkim te jednodniowe (nie są pasteryzowane). Przepisy na pyszne soki i koktajle znajdziesz na stronie www.soktajle.pl. ■
Karol Okrasa, szef kuchni restauracji Platter, autor programów kulinarnych
Inspiracji do przygotowywania soków nie brakuje. Buraki, szpinak, brokuły, seler, pietruszka, jarmuż w postaci soku lub koktajlu mogą się okazać nowym kulinarnym odkryciem. Jeśli zrobimy krok dalej i dodamy przyprawy, np. bazylię, limonkę, kolendrę, imbir, to odkryjemy zupełnie nowe smaki. Będzie soczyście, kolorowo i witaminowo.
Dr Joanna Anna Walczak, dietetyk, specjalista ds. żywienia
W warzywach, owocach i wyciskanych z nich sokach występują m.in. flawonoidy i kwasy fenolowe, które decydują o walorach prozdrowotnych produktów roślinnych. Świeżo przyrządzone soki zachowują niemalże wszystkie składniki odżywcze obecne w surowych warzywach i owocach. To samo dotyczy smaku i zapachu.
Zielona multiwitamina
SKŁADNIKI: 2 porcje
• 1 długi ogórek
• 1/2 główki sałaty rzymskiej
• 2 garście liści szpinaku
• 1 cytryna
• 1/2 awokado
• 2 łodygi selera naciowego
• 2 garście kolendry lub natki pietruszki
• szczypta chili (opcjonalnie)
Sposób wykonania: Z ogórka, sałaty, szpinaku, łodyg selera, kolendry i pietruszki wycisnąć sok. Dodać miąższ z awokado, zmiksować. Doprawić sokiem cytrynowym oraz chili.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.