Order Legii Honorowej został ustanowiony w 1802 roku przez Napoleona Bonaparte. Przyznawany jest nie tylko za zasługi wojenne, ale także za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej, społecznej, gospodarczej, artystycznej i naukowej.
"Poprzez pana osobę pragniemy uhonorować pewien obraz Polski przywiązanej do swojej tożsamości i historii. Polski silnej i ufnej w przyszłość, ale także Polski pokazującej głębokie przywiązanie do przyjaźni między naszymi krajami i do rozwoju partnerskiej współpracy we wszystkich dziedzinach" - powiedział podczas uroczystości ambasador Francji.
"To wielki dzień w moim życiu, gdyż Francja jest z wyboru moją drugą ojczyzną" - powiedział Wielowieyski odbierając order. Dodał, że to odznaczenie traktuje jako zaszczyt i wyróżnienie dla polskich środowisk niezależnych, dla "Solidarności", Unii Wolności i ruchu europejskiego w Polsce.
Wielowieyski związał się z "Solidarnością" - w 1980 r. był ekspertem strajkujących w Stoczni Gdańskiej. W 1987 roku był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Od 1991 roku należał do Unii Demokratycznej, obecnie jest członkiem UW. Senator I kadencji, poseł I, II i III kadencji Sejmu. Obecnie ponownie jest senatorem. Był członkiem sejmowej grupy przyjaźni Francja -Polska.
W 200-letniej historii Legii Honorowej otrzymało ją ponad 4 tys. Polaków, m.in. książę Józef Poniatowski, marszałkowie Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, Ignacy Paderewski, Tadeusz Boy Żeleński, prezydenci II Rzeczpospolitej - Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders. Po roku 1989 uhonorowano nią m.in. Jacka Kuronia, Andrzeja Wajdę, Bronisława Geremka, prof. Jacka Woźniakowskiego oraz Adama Michnika.
rp, pap