„Działalność akademicka badająca i poddająca krytycznej analizie kwestie związane z różnymi grupami społecznymi, w tym osobami LGBT, ma donośne znaczenie w budowaniu otwartego i opartego na dialogu społeczeństwa” – możemy przeczytać w stanowisku. „Studia gejowsko-lesbijskie, gender oraz queer są integralną częścią tej gałęzi nauki – bez nich nowoczesne, otwarte społeczeństwo nie może się rozwijać” – tłumaczą aktywiści.
Członkowie KPH podkreślają, że dzięki obecności na uczelniach wyższych studiów poświęconych problematyce LGBT studenci mają możliwość konfrontacji ze stereotypami oraz uprzedzeniami odnośnie tych osób. – Niejednokrotnie jest to jedyna okazja na zdobycie rzetelnej wiedzy na temat różnorodności naszego społeczeństwa. Działania antydyskryminacyjne są podejmowane w szkołach niezwykle rzadko – dodają.
Według KPH usunięcie z rankingu czasopism naukowych poruszających tematykę LGBT jest przejawem cenzury, która może doprowadzić nie tylko do obniżenia jakości polskiej nauki, ale również zastraszenia pracowników naukowych zajmujących się tą tematyką. - Swoboda zgłębiana dyscypliny w kierunkach innowacyjnych jest warunkiem rozwoju osobistego i poczucia bezpieczeństwa. Cenzurowanie pewnych obszarów nauki obniży ich poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, będzie sygnałem „przyzwolenia” przez władze na gorsze traktowanie osób LGBT przez społeczność uczelni – mówią przedstawiciele organizacji.
KPH.org