Fundusz ściga pacjentów, którzy nie są ubezpieczeni, a skorzystali z usługi medycznej wartej więcej niż 100 złotych. Łączna wartość świadczeń medycznych, za jakie Fundusz dochodzi zwrotu pieniędzy, wynosi ok. 8 mln złotych. Warto zatem opłacać składki, aby uniknąć kłopotów.
1 stycznia 2013 roku weszła nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Zgodnie z jej zapisami urzędnicy oddziałów wojewódzkich sprawdzają uprawnienia świadczeniobiorców do leczenia z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia. Zdarza się, że osoby przechodzą weryfikację negatywnie. W okresie od 1 stycznia 2013 roku do 30 września 2015 roku łączna wartość leczenia osób, które nie posiadały uprawnień do pokrywania kosztów ze środków NFZ lub budżetowych wynosiła łącznie blisko 8 mln złotych na siedemdziesięciomiliardowym budżet NFZ.
– Każda osoba, której się wyświetliło czerwone światło w systemie elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców, ma prawo złożyć oświadczenie o ich posiadaniu, ponieważ często może być to efekt braku dopełnienia obowiązków ze strony samego pacjenta lub jest to jakiś błąd, który wystąpił po stronie urzędników, mówi Andrzej Troszyński, rzecznik mazowieckiego NFZ.
Większość tego typu spraw rozpatrywana jest na poziomie oddziału wojewódzkiego, ZUS-u lub KRUS-u. Po złożeniu oświadczenia o posiadaniu uprawnień jest ono weryfikowane przez oddziały wojewódzkie NFZ, ale przy współudziale danej osoby. Oznacza to wspólne wyjaśnienie sprawy i sprawdzenie wszelkich dokumentów, które zostały uprzednio przez nią złożone w celu zgłoszenia do NFZ. Oddziały wojewódzkie w ciągu 7 dni wysyłają informację zwrotną o stanie faktycznym.
– W zdecydowanej większości przypadków te kwestie są wyjaśnione pozytywnie. Natomiast, jeżeli coś się nie zgadza, to wysyłamy informację do tej osoby, aby miała szansę wyjaśnienia pewnych szczegółów. Ma na to 7 dni. W przypadku, kiedy sprawa jest jednoznaczna, niestety kończy się decyzją administracyjną i obciążeniem kosztami. Zwykle nie są one duże i można się od tej decyzji odwołać, wyjaśnia Troszyński.
Osoba obciążona kosztami może odwołać się do prezesa Funduszu lub skorzystać z trybu administracyjnego. Ma prawo ubiegać się o rozłożenie ich na raty. W sytuacjach trudnych życiowo może nawet się zwrócić o anulowanie kwoty. Obecnie na samym Mazowszu ogólna kwota zobowiązań wynosi 0,5 mln złotych i jest systematycznie spłacana, na konto NFZ wpłynęło już bowiem 1/5 tej sumy. Wszystkie pieniądze, jakie odzyska NFZ, trafiają do jego funduszu zapasowego. Z tej części budżetu płaci on np. szpitalom za świadczenia wykonane ponad limit.
– Każda osoba pozostająca bez stałego zatrudnienia czy to w przedsiębiorstwie państwowym, czy prywatnym może płacić składkę na ubezpieczenie dobrowolne. Jest to kwota ok. 400 złotych miesięcznie. Bezrobotni powinni zarejestrować się w urzędzie pracy, który ją za nich opłaci. Osoby bezdomne są objęte specjalnym programem wychodzenia z bezdomności, dodaje Andrzej Troszyński.
Należy zadbać o własne ubezpieczenie. Umożliwia ono m.in. korzystanie ze świadczeń medycznych. Jego brak wiąże się z poniesieniem sporych kosztów, ale także z problemami w przypadku, kiedy dochodzi do nieoczekiwanego zdarzenia wymagającego hospitalizacji. Jeżeli mamy ubezpieczenie i znajdujemy się w sytuacji, w której system NFZ negatywnie nas weryfikuje, nie odkładajmy tej kwestii na później i starajmy się od razu ją odpowiednio wyjaśnić. Jeżeli nie mamy, pozostaje nam jedynie zapłacić za usługi.
Mondaynews.pl