Na pytanie o to, czy wobec tego możliwe jest, by prezydent podpisał ustawę jutro, Magierowski odparł, że nie wyklucza takiego scenariusza.
Podczas dyskusji wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS) stwierdził, media publiczne za rządów PO były "stroną sporu politycznego". – Dzisiaj tak naprawdę tą ustawą i kolejną, nad którą będziemy chcieli pracować, być może uda się nam przywrócić elementarną wiarygodność mediów publicznych. PiS nie zależy na tym, by media były tubą PiS. Wystarczy, jeśli będą obiektywne – zaznaczył.
"Ustawa o zmianach personalnych"
– To jest ustawa o zmianach personalnych w mediach publicznych - mówił Sławomir Neumann. Jego zdaniem, nikt nie negowałby konieczności nastąpienia zmian personalnych, jednak sposób pracy nad ustawą "nie mieści się w kategoriach normalności". – Rzucenie ustawy wieczorem, a procedowanie następnego dnia. Dziwie się, ze nie ściągnięto prezydenta z nart – wyliczał polityk.
Dymisje w TVP po nowelizacji ustawy medialnej
Przypomnijmy, Piotr Radziszewski, szef TVP 1, Jerzy Kapuściński - TVP 2, Katarzyna Janowska - TVP Kultura i Tomasz Sygut - Telewizyjna Agencja Informacyjna - podali się do dymisji. Złożyli je w ostatnim dniu roku na ręce prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego. Dymisje zostały złożone w związku z nowelizacją ustawy medialnej. Zaakceptował ją w czwartek Senat, wcześniej ustawa przeszła przez Sejm.
Nowa ustawa zakłada m.in., że nowe zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych będzie powoływał i odwoływał „minister właściwy do spraw Skarbu Państwa”. Terenowymi oddziałami Telewizji Polskiej będą natomiast kierować dyrektorzy wybrani przez jej zarząd. Rady nadzorcze będą składać się z trzech członków.
Kadencja obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia miała być skrócona. Nowe władze tych mediów wybiorą rady nadzorcze na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i po zasięgnięciu opinii KRRiT.
TVN24, Wprost.pl