– Tylko armia jest w stanie przywrócić bezpieczeństwo Calais – powiedział Xavier Bertrand, szef regionu Nord Pas-de-Calais. – Nie chcemy tragedii w Calais, dokładnie to się stanie, jeżeli nie nastąpi zdecydowana reakcja – dodał. Wezwał także prezydenta Françoiss Hollande's, by ten odwiedził Calais i na własne oczy zobaczył, jak wygląda sytuacja na miejscu.
– Imigranci chcą podróżować do Anglii – stwierdził Bertrand. – Oni wiedzą, że można pracować bez dokumentów w Anglii. Dopóki Wielka Brytania nie zmieni zasad, dopóty będziemy mieli problemy - ocenił.
Tysiące migrantów uciekających przed wojną i biedą w Afryce i na Bliskim Wschodzie zebrało się w Calais w ubiegłym roku, traktując portowe miasto jako przystanek w drodze do Wielkiej Brytanii. Tę umożliwia podróż promem przez kanał La Manche.
Wielu żyje w nędznych warunkach, szczególnie w obszarze slum niedaleko Calais zwanego "dżungla", gdzie około 4000 osób rozbili obóz.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei.
58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych, natomiast do końca 2015 roku swoje domy opuści nawet 90 mln osób..
Kryzys migracyjny a Schengen
Problem rozwiązania kryzysu migracyjnego wielokrotnie był poruszany przez polityków europejskich, często w kontekście dalszego istnienia strefy Schengen. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła ostatnio opinię, że utrzymanie systemu swobodnego przemieszczania się w ramach Schengen zależne jest od wprowadzenia sprawiedliwego podziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie UE. Na spotkaniu ministrów krajów członkowskich, które miało miejsce 20 listopada 2015 roku, podjęto ustalenia odnośnie szeregu nowych działań w zakresie nadzoru, kontroli granicznej oraz kontroli broni na terenie Unii Europejskiej.
Reuters, Wprost.pl