Bogdan Klich w imieniu Platformy Obywatelskiej apelował do ministra obrony o precyzyjną informację na temat tego, do czego Polska zobowiązała się w sprawie walki z tzw. Państwem Islamskim. Zdaniem Klicha, największym błędem jest wyprzedzanie czasu. Jak mówił - jest czas na dyskusje i moment na decyzję.
Z kolei Cezary Tomczyk w trakcie konferencji prasowej zwrócił uwagę na to, że na portalach międzynarodowych i Bliskiego Wschodu pojawiły się informacje, że Polska przystępuje do koalicji przeciwko IS. – A my do dziś nie wiemy, na jakich warunkach – dodał.
Tomczyk stwierdził, że w „ostatnim czasie straciliśmy strażnika konstytucji w osobie prezydenta Dudy. Jest pytanie, czy straciliśmy także zwierzchnika SZ” .
O przyłączeniu się Polski do międzynarodowej koalicji poinformował 10 lutego po spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO Antoni Macierewicz. Wskazał, że forma udziału zostanie uzgodniona w toku negocjacji.
Międzynarodowa interwencja przeciwko Państwu Islamskiemu
Operacja lotnicza przeciwko IS rozpoczęła się 7 sierpnia 2014 roku, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barack Obama autoryzował użycie sił zbrojnych poza terytorium kraju. Jest wymierzona w ekstremistów z Państwa Islamskiego. Równocześnie prowadzona jest operacja humanitarna polegająca na pomocy uchodźcom.
Interwencje zbrojne prowadzone są od 7 sierpnia 2014 roku na terytorium Iraku; od 23 września 2014 roku na terytorium Syrii; od lutego 2015 roku na terytorium Nigerii i Libii.
W interwencjach militarnych przeciwko Państwu Islamskiemu oprócz Stanów Zjednoczonych udział biorą m.in. Wielka Brytania, Turcja, Francja, Dania, Holandia, Australia, Irak, Kanada, Libia, Egipt, Kamerun, Niger, Czad, Nigeria, czy Włochy.
TVP Info, Wprost.pl