Polska minister zostawiła w pokonanym polu prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, premierów Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira i Luksemburga Jeana-Claude'a Junckera i wicepremiera Włoch Gianfranco Finiego.
Kandydatów wytypowało jury, w którym zasiadali między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox, byli premierzy - Belgii Wilfried Martens i Estonii Mart Laar.
Uzasadniając kandydaturę Huebner jury napisało, że zasłużyła ona na to wyróżnienie za "rolę w przekonywaniu Polaków, żeby głosowali +tak+ w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej".
"Może nadchodzi czas, pogoda dla kobiet, nie wiem. Tak na to patrzę" - powiedziała polska minister, pytana jak się czuje jako "mąż stanu", który pokonał takich polityków jak Blair czy Chirac. W czasie galowej kolacji wręczono łącznie 11 nagród. Główną - tytuł "Europejczyka Roku" wszech kategorii - zdobył premier Malty Eddie Fenech Adami z podobnym uzasadnieniem co Huebner.
Prócz tego przyznano tytuły "Europejczyka Roku" w dziewięciu kategoriach, a także szczególną nagrodę w kategorii "Nieobywatela UE", która przypadła amerykańskiemu ministrowi obrony Donaldowi Rumsfeldowi (był nieobecny na uroczystości). Jury wytypowało go za to, że "sprowokował Europejczyków do refleksji nad wewnętrznymi podziałami w UE swoim niesławnym powiedzeniem, że Europa dzieli się na +starą+ i +nową+".
Prócz Huebner, Fenecha Adamiego i Rumsfelda wśród laureatów znaleźli się wysoki przedstawiciel UE ds. wspólnej polityki zagranicznej Javier Solana (kategoria "dyplomata roku"), były prezydent Francji i przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing ("wizjoner roku"), przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Irlandczyk Pat Cox ("lider kampanii roku"), francuski komisarz UE Pascal Lamy ("komisarz roku"), były premier Słowenii Lojze Peterle ("człowiek sukcesu roku"), niemiecki polityk Elmar Brok ("eurodeputowany roku"), szef irlandzkiej firmy lotniczej Ryanair, Michael O'Leary ('biznesmen roku") oraz brytyjski reporter Robert Fisk ("dziennikarz roku").
em, pap