Jak pisze Financial Times, jest to ryzykowny scenariusz dla zagrożonego wojną kraju, wciąż zmagającego się z wewnętrznymi walkami z separatystami. Jeszcze większym zagrożeniem wydaje się możliwość odcięcia pomocy z MFW, o czym wspominała jego szefowa Catherine Lagarde.
Ukraiński portal 112.ua w komentarzu do dzisiejszej relacji z posiedzenia parlamentu ocenił, że sytuacja jest "bardzo niepewna". Spory wpływ na decyzję odnośnie dalszej przyszłości rządu może mieć rezygnacja ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavičiusa, która spowodowała lawinę krytyki dla działalności rządu.
Ostrzeżenie od UE i MFW
Unia Europejska wezwała rząd oraz wszystkie partie polityczne na Ukrainie, by zjednoczyły się w celu przeprowadzenia reform, szczególnie w zakresie działań antykorupcyjnych.
Delegatura Unii Europejskiej na Ukrainie opublikowała w tej sprawie oświadczenie. "Unia Europejska wzywa rząd i wszystkie partie polityczne na Ukrainie do wznowienia wysiłków w celu zjednoczenia się i przeprowadzenia reform. Jest to niezwykle ważne dla przyszłości tego kraju, jego demokratycznego rozwoju a także dobrobytu mieszkańców. Ożywienie ekonomiczne i społeczne na Ukrainie wymaga dalszego ulepszania środowiska biznesowego a także ciągłego wsparcia publicznego dla zainicjowanych przez rząd reform. W szczególności, niezbędne są natychmiastowe i przekonujące rezultaty w działaniach antykorupcyjnych" - zaznaczono w komunikacie.
– Ukraina musi uchwalić obiecane reformy oraz wyeliminować korupcję, w przeciwnym razie ryzykuje utratę wsparcia z Międzynarodowego Funduszu Walutowego – oświadczyła w minioną środę Christine Lagarde, szefowa MFW, cytowana przez agencję Reutera.
Financial Times, 112.ua, Reuters