– Obietnica wyborcza pod tytułem "kwota wolna od podatku - podwyższenie kwoty wolnej od podatku" trzeba ją w mądry sposób fazować, to znaczy w tym roku, moim zdaniem, nie powinniśmy wdrażać takiego gwałtownego podniesienia – powiedział i dodał, że „należy to bardzo dobrze policzyć”. Wicepremier podkreślił, że w jego opinii deficyt finansów publicznych będzie niższy niższy niż założone 54 miliardy złotych.
W kontekście podnoszenia kwoty wolnej od podatku i stabilności budżetu, wskazał, że konieczne będzie obliczenie „popatrzyć ile uda się dodatkowo ściągnąć pieniędzy z VAT-u i CIT-u, który umyka, gdzieś tam, różnymi lukami po to, żeby wiedzieć na ile sobie możemy pozwolić”.
W sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku i wpływu tej decyzji na finanse samorządów rozmawiali 18 stycznia minister finansów i samorządowcy. Ze strony samorządowej w konsultacjach uczestniczyło 13 przedstawicieli organizacji jednostek samorządu terytorialnego, które są uprawnione do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Do tego grona zaliczają się takie zrzeszenia, jak Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej czy Unia Metropolii Polskich.
Konieczność podniesienie kwoty wolnej od podatku wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
RMF FM, Wprost.pl