Kadencja trzech prezydenckich członków RPP - Dariusza Rosatiego, Wiesławy Ziółkowskiej oraz Grzegorza Wójtowicza upływa 17 lutego. Nowych kandydatów prezydent musi wyznaczyć najpóźniej do chwili upływu kadencji.
Oprócz trzech doradców prezydenta, w Radzie prawdopodobnie znajdą się Jan Czekaj oraz Marian Noga, którzy umieszczeni są na liście kandydatów SLD. Decyzję, co do pełnego kształtu listy, prezydium klubu SLD podejmie w niedzielę. Poparcie dla Jana Czekaja zapowiedział PSL, który jednocześnie zgłosił do Rady swojego kandydata, Mirosława Pietrewicza. Pietrewicz może natomiast liczyć na głosy Ligi Polskich Rodzin.
Pozostałe kluby parlamentarne nie podjęły jeszcze decyzji, czy zgłoszą swoich kandydatów, ale wszystkie rozważają taką możliwość.
Według SLD, w sprawie wyboru jednego członka RPP może dojść do porozumienia z opozycją. Platforma Obywatelska nie wyklucza, że będzie do takiego porozumienia dążyć, natomiast PSL poinformował, że nie rozmawia w tej sprawie z Sojuszem.
Dwóch kandydatów wybieranych przez Sejm posłowie muszą przedstawić do 9 grudnia, gdyż 8 stycznia upływa kadencja Jerzego Pruskiego i Jana Czekaja, wybranych do RPP przez Sejm. Kadencja trzeciego wybranego przez Sejm członka RPP, Marka Dąbrowskiego upływa 6 lutego, więc kandydat na jego miejsce musi być znany do 7 stycznia.
Senaccy kandydaci natomiast muszą być znani najpóźniej do 23 grudnia. Obecnie w RPP z nominacji senackiej zasiadają Wojciech Łączkowski, Bogusław Grabowski oraz Cezary Józefiak.
em, pap