Rząd zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych do debaty nad rozwiązaniem sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Aktualnie są możliwe trzy wersje porozumienia. Najnowsze zaproponował prof. Andrzej Zoll. Zakłada zwiększenie liczby sędziów z 15 do 18. Trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm zostałoby zaprzysiężonych przez prezydenta i dopuszczonych do orzekania.
Rząd z kolei chce wygaszenia mandatu wszystkich obecnych sędziów TK i powołania nowego składu orzekającego.
Kukiz’15 proponuje wygaszenie kadencji wszystkich sędziów Trybunału, zmiany w konstytucji i wyboru nie 15 a 18 sędziów większością 2/3 głosów w Sejmie.
Jeszcze w weekend rzecznik klubu PIS Beata Mazurek zapowiedziała ruch marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w tej sprawie.
Opinia Komisji Weneckiej
W piątek 11 marca Komisja Wenecka wydała opinię na temat sytuacji w Polsce, w której stwierdziła m.in. że poprzedni i obecny Sejm łamał konstytucję. Stwierdzono także, że jeżeli nie dojdzie do publikacji wyroku, "pogłębi to kryzys konstytucyjny w Polsce". W dokumencie znalazły się także propozycje rozwiązań.
Orzeczenie TK
Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu TK z dnia 22 grudnia 2015 roku za całkowicie sprzeczną z konstytucją oraz z zasadą poprawnej legislacji. W odpowiedzi rzecznik rządu nazwał wyrok „komunikatem”, który nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. W podobnym tonie wypowiadał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Z kolei konstytucjonaliści przyznali, że mamy do czynienia z wyrokiem, a do tego wyrokiem historycznym, który zawiera w sobie kilka rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy w historii. 10 marca Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił wszczęcie śledztwa w sprawie wycieku projektu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.