– Nie może być tak, że ponad parlamentem, ponad narodem stoi Trybunał Konstytucyjny. To nie jest tak, że jakikolwiek urząd, nawet tak wysoko ustanowiony w hierarchii, stoi ponad prawem – stwierdziła Kempa. Dodała, iż należy „reformować kraj” i nie można dopuścić do sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny będzie odrzucał kolejne zmiany przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość.
Beata Kempa zaznaczyła ponadto, że w obecnej chwili nie ma żadnego trybu odwoławczego, który pozwoliłby zmienić „błędną” decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Dodała także, że w wśród polityków „dojrzewa myśl, by zmienić konstytucję”. Przyznała, że liczy na to, że wkrótce w Sejmie znajdzie się większość, która przedstawi takie zmiany w ustawie zasadniczej.
Orzeczenie TK
Przypomnijmy, 9 marca Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu TK z dnia 22 grudnia 2015 roku za całkowicie sprzeczną z konstytucją oraz z zasadą poprawnej legislacji. W odpowiedzi rzecznik rządu nazwał wyrok „komunikatem”, który nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. W podobnym tonie wypowiadał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Z kolei konstytucjonaliści przyznali, że mamy do czynienia z wyrokiem, a do tego wyrokiem historycznym, który zawiera w sobie kilka rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy w historii.
Radio ZET, wprost.pl