– Odczytuję rezolucję tylko i wyłącznie w kategoriach politycznych. Sam parlament w dzisiejszej rezolucji nie odniósł się tak naprawdę do pełni sprawy. Nie pokazał, że przyczyny zmian w TK leżą w 2015 roku, kiedy rządziła PO – oceniła Szydło. Premier wskazała, że przyjęty dokument „to nie jest rezolucja [przeciwko Beacie Szydło, to nie jest rezolucja przeciwko polskiego rządowi, to jest rezolucja przeciwko Polsce”.
"Nie mogę mieć szacunku do takiej osoby"
– Wszyscy politycy, którzy podnieśli rękę za przyjęciem tej rezolucji powinni usiąść w tej chwili w zaciszu swoich brukselskich gabinetów i zastanowić się czy którykolwiek z nich stanął w obronie polskiego państwa na antenie międzynarodowej? – mówiła premier. – Jeśli któryś polski europoseł ma satysfakcję z tego, że ta rezolucja została podjęta, nie mogę mieć szacunku do takiej osoby. Bo uważam, że polskie sprawy rozwiązujemy w Polsce – dodała.
Szydo zaniepokojona
– Co znaczy, że Parlament Europejski jest zaniepokojony sytuacją w Polsce? Ja jestem zaniepokojona sytuacją w Parlamencie Europejskim, bo nie odnosi się on merytorycznie do sprawy Polski. Zapytam ilu z europarlamenarzystów (którzy poparli rezolucję – red.) przeczytało polską konstytucję. Pewnie nikt. Jeżeli politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że Polska nie ma prawa do podejmowania suwerennych decyzji i słyszę, że Parlament Europejski jest ich parlamentem, to muszą się zastanowić, czy reprezentują interes Polski w PE, tak jak robią to politycy wszystkich innych państw – podkreśliła Szydło.
Opozycja nie może pogodzić się z utratą władzy
Zdaniem Szydło, rezolucja jest efektem tego, iż opozycja nie może pogodzić się z utratą władzy. - Mamy prawo do rozwiązywania swoich problemów i podejmowania suwerennych decyzji tak jak inne państwa członkowskie. – Zachęcam polityków opozycji do opamiętania się i podjęcia dialogu – podkreśliła i zaapelowała o dialog.
Rezolucja ws. Polski
Przypomnijmy, Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję dotyczącą sytuacji w Polsce, w której eurodeputowani wyrażają zaniepokojenie kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. "Parlament Europejski jest poważnie zaniepokojony faktem, że faktyczne sparaliżowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i praworządności" – napisano w niej.
TVP Info