Według Centralnej Komisji Wyborczej, na godzinę przed zakończeniem głosowania skorzystało z prawa wyborczego 1,6 mln spośród 1,8 mln zarejestrowanych wyborców.
"Na podstawie tych danych można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wybory prezydenckie w Gruzji są ważne" - oświadczył przewodniczący komisji Zurab Cziaberaszwili. Aby wybory uznano za ważne, musi w nich wziąć udział co najmniej połowa uprawnionych.
Wstępne wyniki głosowania będą znane w poniedziałek lub w nocy z niedzieli na poniedziałek.
36-letni Michaił Saakaszwili, wykształcony w Stanach Zjednoczonych prawnik, były minister sprawiedliwości, był głównym bohaterem listopadowej "rewolucji róż", która odsunęła od władzy dotychczasowego przywódcę Eduarda Szewardnadze.
75-letni były prezydent, patriarcha gruzińskiej polityki, przyznał w niedzielę, że sam zagłosował na Saakaszwilego, jednak krytycznie wyrażał się przy okazji o niektórych jego zachowaniach, określając je mianem "populistycznych".
Saakaszwili miał czterech rywali (piąty wycofał się z wyborów w sobotę), jednak tylko jeden z nich - były gubernator zachodniogruzińskiej Imeretii Temur Szasziaszwili - to czynny polityk. Reszta to prawnicy i działacze społeczni, z których część nie zaprzeczała, że kandydowanie to tylko sposób na zdobycie popularności.
Wraz z głosowaniem w wyborach prezydenckich odbyła się także druga tura wyborów parlamentarnych. Dotyczyła ona jedynie tych spośród 85 okręgów jednomandatowych, w których 2 listopada ub.r. nie wyłoniono zwycięzcy.
Głosowanie na listy partyjne, w którym obsadza się 150 miejsc (łącznie parlament ma 235 posłów), zostało unieważnione przez Sąd Najwyższy i ma zostać powtórzone. Jego daty na razie nie wyznaczono.
sg, pap