W niedzielę wielkanocną na wysokości 4200 m buddyjski lama celebrował puję (modlitwę) dla uczestników międzynarodowej wyprawy na pierwszy zdobyty przez człowieka ośmiotysięcznik Annapurnę (8091 m).
"W sobotę założona została baza główna na wysokości 4200 m. W niej to, w niedzielę, zaproszony przez nas duchowny buddyjski, odprawił puję (wym. pudżę), po której przeprowadziliśmy pierwszy rekonesans lokalizacji bazy wysuniętej. Główna baza jest w tym samym miejscu, gdzie była baza wyprawy Krzysztofa Wielickiego w 1992 roku. Jest bardzo ładnie położona, co dodatkowo przyczynia się do utrzymania dobrych nastrojów w ekipie" - poinformował kierownik wyprawy, 53-letni Piotr Pustelnik z Łodzi.
"W niedzielę do góry wyszedł pierwszy zespół w składzie: Słowak Peter Hamor, Rosjanin Siergiej Bogomołow i dwóch Szerpów. Ich zadaniem jest zbadanie przejścia do bazy wysuniętej. Zabrali ze sobą liny poręczowe, namioty i trochę sprzętu technicznego" - dodał Pustelnik.
Pozostali członkowie wyprawy to: Dariusz Załuski i Paweł Józefowicz z Warszawy, Słowacy Vlado Strba i Martin Gablik oraz Słoweniec Aljosa Markac.
Annapurna, zdobyta 3 czerwca 1950 roku przez Francuzów Maurice'a Herzoga i Louisa Lachenala, uchodzi za najbardziej niebezpieczny ośmiotysięcznik.
em, pap