Odnosząc się do informacji dotyczących ewentualnej kandydatury prof. Bronisława Geremka na szefa Parlamentu Europejskiego, prezydent powiedział, że po ukonstytuowaniu się Komisji Europejskiej będzie łatwiej mówić o kształcie Parlamentu.
Według niego, w Europie jest "taka dobra koncepcja, by stanowiska europejskie były obsadzane na zasadzie wielopartyjnego konsensusu".
"Czyli jeśli przedstawiciel prawicy zostaje szefem Komisji Europejskiej, to jest większa szansa dla przedstawicieli lewicy czy centrum liberalnego na objęcie innych funkcji. W tym sensie sprawa jest ciągnie aktualna, czy do dyskusji" - powiedział Kwaśniewski.
Dodał, że obecnie z dyskusjami na ten temat trzeba poczekać do końca lipca i ukonstytuowania się Komisji Europejskiej.
Podkreślił jednak, że zarówno on, jak i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz są przekonani, że byłoby dobrze, gdyby nowe kraje członkowskie miały swoją reprezentację w kierownictwie Parlamentu Europejskiego.
Według prezydenta - który dodał, że jest to również stanowisko Cimoszewicza - Geremek jest osobą "ze wszech miar predestynowaną do takiej roli", jest znany w Europie, zasłużył się dla procesu integracji europejskiej oraz transformacji, jakie przeszły nowe kraje członkowskie UE.
"Byłby to nie tylko gest, ale byłoby to ze wszech miar umotywowane, gdyby traktować jego osobę jako bardzo poważną kandydaturę" - podkreślił Kwaśniewski.
O tym, że polski rząd stara się, by Danuta Hübner została wiceszefową nowej Komisji Europejskiej, napisała wtorkowa "Rzeczpospolita". Według dziennika, podczas wtorkowego szczytu w Brukseli "premier Marek Belka niemal na pewno dostanie od krajów członkowskich pozytywną odpowiedź".
Jak podaje dziennik, jako wiceprzewodnicząca Komisji Danuta Hübner miałaby być odpowiedzialna za strategiczne dziedziny, w tym unijne fundusze strukturalne i Fundusz Spójności, ale także normy socjalne, politykę społeczną i zatrudnienie. "Podległy jej pakiet spraw został określony jako +solidarność europejska+. Rządowi zależy na takich właśnie kompetencjach dla Danuty Hübner, gdyż dla Polski fundusze pomocowe Brukseli będą miały w nadchodzących latach szczególne znaczenie" - informuje gazeta.
Według "Rz", oprócz Hübner w nowej Komisji zasiądzie jeszcze prawdopodobnie trzech zastępców przewodniczącego, którym będą podlegały inne grupy zagadnień.
"Jakie atuty ma w ręku nasz kraj, starając się o stanowisko wiceprzewodniczącego nowej Komisji Europejskiej? Uzależniamy od tego poparcie dla szefa portugalskiego rządu Jose Manuela Barrosy na nowego szefa Komisji" - twierdzi dziennik.
"Starania o nominację dla Danuty Hübner zaczęliśmy kilka miesięcy temu, zanim jeszcze pojawiła się kandydatura Barrosy. Mówiąc wprost: poparcie dla każdego kandydata, uzależnilibyśmy od stanowiska wiceprzewodniczącej dla Hübner - przyznaje anonimowy rozmówca "Rzeczpospolitej" z rządu. - Teoretycznie szef Komisji ma wpływ na obsadę tek. Jednak wiadomo, że decydujące będzie stanowisko +wielkiej piątki+: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Wielcy już zarezerwowali posady, które ich interesują i - według naszych informacji - są skłonni poprzeć polskie starania".
em, pap