Posłowie owacją na stojąco przywitali przybyłych w czwartek do Sejmu powstańców warszawskich. "To wy walczyliście i cierpieliście, byśmy mogli żyć w bezpiecznej Polsce i Europie" - powiedział Oleksy zwracając się do powstańców. Minutą ciszy Sejm uczcił pamięć nie żyjących uczestników Powstania, żołnierzy i bohaterskich mieszkańców stolicy.
Marszałek zaznaczył, że powinnością Polaków jest oddać cześć i należny hołd ludziom, którzy walczyli o wolność i narodową godność. "Na początku lat 20. uchwalono, że powstańcy styczniowi powinni być honorowani szczególnie, pierwsi mieli im salutować generałowie i oficerowie" - przypomniał. "To był znamienny, symboliczny akt sprawiedliwości, wdzięczności i honorowego zadośćuczynienia. Dziś my, posłowie uczyńmy podobnie, bo to nasz obowiązek, honor i zaszczyt. Ukłońmy się zmarłym bohaterom i uczcijmy ich pamięć, oddajmy należną cześć bohaterom żyjącym" - apelował.
"Możecie dziś z dumą patrzeć na Polskę, która sama stanowi o sobie, a nam trzeba się ze wszystkich sił starać, by być godnymi waszej aprobaty" - powiedział Oleksy zwracając się do powstańców.
"Można powiedzieć, że Powstanie nie trwało tylko 63 dni, nie odbywało się tylko w Warszawie. Ta walka toczyła się w całym kraju i poza jego granicami, wszędzie gdzie był polski żołnierz" - mówił marszałek. "Powstanie trwało od pierwszych dni wojny i niestety nie zakończyło się wraz z nią - doświadczyliśmy dramatu walk bratobójczych, Polska nie stała się suwerenna, a wielu Polaków dotkliwie odczuło brak wolności i niepodległości" - dodał.
Oleksy podkreślił, że o latach wojennych myśli się z dumą, gniewem i żalem. "Dumą, bo wiemy, że Polacy wystąpili tak licznie i zgodnie w obronie wolności i godności, że zdołali stworzyć własne podziemne państwo" - zaznaczył. "Bohaterstwa Polaków nie kwestionuje nikt i jest ono jedną z najważniejszych i najjaśniejszych stron historii naszego narodu" - oświadczył. "Myślimy też z żalem, bo ponieśliśmy niepowetowane straty, zginął kwiat polskiej inteligencji, zginęła niemal cała warszawska młoda inteligencja" - mówił.
"W 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Sejm RP składa hołd dowódcom i żołnierzom Powstania, przywódcom i służbom Państwa Podziemnego, harcerzom oraz całej ludności walczącej Warszawy. Szczególny hołd składamy wszystkim poległym i pomordowanym" - głosi uchwała przyjęta przez Sejm.
W uchwale podkreślono, że Powstanie Warszawskie "będąc jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, stanowiło ostatnią próbę odzyskania i zapewnienia niepodległości poprzez militarne wyzwolenie stolicy spod okupacji niemieckiej i przejęcie w Warszawie pełni władzy przez legalny Rząd Rzeczpospolitej".
"W wymiarze militarnym Powstanie było najbardziej heroiczną polską bitwą II wojny światowej, zwieńczeniem akcji +Burza+, wkładem Armii Krajowej i całego polskiego podziemia w walkę z niemieckim okupantem o wolność narodów i sprawiedliwość w Europie" - głosi uchwała.
"Sejm potępia wszystkich winnych zbrodni na żołnierzach Powstania, ludności cywilnej i planowego niszczenia miasta. Wskazujemy na kwestię odpowiedzialności prawnej za dokonane zbrodnie, która dotąd nie znalazła rozwiązania. Oczekujemy w tej sprawie czynnego współdziałania ze strony władz Niemiec, co stanowi konieczny element pojednania naszych narodów" - głosi uchwała.
Sejm wyraża w nim wdzięczność wszystkim, którzy "przez całe dziesięciolecia, wbrew zakazom i trudnościom podejmowali działania w celu upamiętnienia Powstania", i w sposób szczególny dziękuje środowiskom kombatanckim.
W uchwale wyrażono także uznanie dla władz Warszawy za decyzję o powołaniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Zawarto w niej apel "do wszystkich instytucji edukacyjnych o podjęcie specjalnych zajęć i programów przedstawiających znaczenie Powstania w walce o niepodległość Polski".
Pierwotny projekt uchwały przygotował klub PiS. W wyniku uzgodnień ze wszystkimi klubami przygotowano przyjętą uchwałę.