"To dla nas olbrzymie wyróżnienie, nie tylko dlatego, że nagroda Prix Italia to marzenie każdego radiowca. Ważne dla nas jest także to, że nagrodzono reportaż mówiący o tak ważnych - naszym zdaniem - sprawach dla Śląska, jakimi są przyczyny i tło tragicznych wypadków w górnictwie" - powiedziała współautorka reportażu, Anna Dudzińska.
W konkursie reportażu radiowego wystartowały 23 reportaże w dwóch kategoriach: wydarzeń bieżących oraz kulturalnych. Polski reportaż jury wybrało m.in. ze względu na wnikliwe ujęcie tematu, dociekliwość autorek w stawianiu pytań i doskonałą jakość dźwięku.
"Cena pracy" to próba - jak mówią autorki - "czegoś w rodzaju dziennikarskiego śledztwa, poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego jeszcze niedawno było tak wiele wypadków w górnictwie". Reportaż powstał w rok po tragedii w kopalni "Jas-Mos" w Jastrzębiu Zdroju, gdzie w lutym 2002 r. wybuch pyłu węglowego zabił 10 górników. "Czuło się wtedy, że w naszym górnictwie narasta coś niedobrego - było coraz więcej wypadków, konfliktów i nie było wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje. Chciałyśmy pokazać to zjawisko od środka" - mówiła przed wyjazdem do Włoch red. Sekudewicz.
Reportaż zdobył już nagrodę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; był także prezentowany na konkursie form radiowych i telewizyjnych International Feature Conference w Toronto. Również inne prace obu autorek były wielokrotnie nagradzane. Na Prix Italia red. Anna Sekudewicz dwukrotnie odbierała specjalne wyróżnienia.
Polskie reportaże radiowe czterokrotnie triumfowały w konkursie Prix Italia. Nagrodę tę zdobyli dotychczas: Witold Zabrowski za "Śmierć słonia", Jacek Stwora za "Pasję, czyli misterium Męki Pańskiej z Kalwarii Zebrzydowskiej widziane", Janina Jankowska za "Polski Sierpień" i Maciej Drygas za "Testament".
Prix Italia to istniejący od 1948 roku międzynarodowy konkurs dla twórców radia i telewizji. Jego współorganizatorzy to 80 publicznych i prywatnych stacji radiowych i telewizyjnych z 40 krajów.
em, pap