Jak czytamy dalej w notatce: "Wg. uzyskanych informacji Ałganow nie wierzy w zapewnienia Kulczyka w to, iż posiada on pełnomocnictwa do prowadzenia rozmów. Uważa, iż skompromitowało go forsowanie prywatyzacji przy współudziale ROTCH ENERGY. Nie wierzył również, by Prezydent RP miał realne możliwości wpłynięcia na decyzje w sprawie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej".
W notatce datowanej na 1 sierpnia 2003 r. z rozmowy ówczesnego szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego z rozmowy z Janem Kulczykiem, czytamy: "Według Ałganowa, wejście Rosjan do Rafinerii Gdańskiej miało się odbyć poprzez Rotch Energy i Łukoil (...) J. Kulczyk twierdzi, iż osobą, która pośredniczyła w kontaktach z przedstawicielami Rotch Energy, był Gromosław Czempiński, koordynujący ponadto kontakty pomiędzy tą firmą i Łukoilem, za co był przez nie wynagradzany. Nie najlepsze ostatnio relacje Kulczyka z Czempińskim wynikają z roszczeń tego ostatniego do kwoty 1 mln USD za pomoc przy prywatyzacji TP SA".
Podczas wiedeńskiego spotkania Ałganow miał wyrazić pretensje, że Rosjanie "mieli dostać Rafinerię Gdańską, co było uzgodnione". "Według Ałganowa wejście Rosjan do RG miało odbyć się poprzez Rotch Energy i Łukoila, co zostało wcześniej uzgodnione z b. ministrem skarbu Wiesławem Kaczmarkiem, który otrzymał za to korzyść finansową".
"...w następstwie uzgodnień z Kaczmarkiem, do Moskwy pojechał szef Nafty Polskiej Maciej Gierej, który załatwiał formalności potwierdzające wcześniejsze ustalenia Rosjan z ministrem skarbu. Gierej przyjął za to korzyść w wysokości 5 mln dolarów" - napisał w notatce Siemiątkowski.
Gromosław Czempiński zaprzeczył po odtajnieniu notatek Agencji Wywiadu, jakoby koordynował kontakty między firmą Rotch Energy, (gdzie pracował przed laty) i Łukoilem, za co miał być wynagradzany. Potwierdził natomiast, że pośredniczył w kontaktach między Kulczykiem a Rotchem, lecz dodał: "Tak, choć to źle powiedziane, bo właściwie ten kontakt był jakoś wcześniej. To było bardzo, bardzo dawno. Ja zostałem z tego, można powiedzieć, wyautowany". Przyznał, że między nim a Janem Kulczykiem są "bardzo poważne nieporozumienia".
Informacjom o przyjęciu pięciomilionowej łapówki, zawartym w notatkach, zaprzecza też były szef Nafty Polskiej, obecnie członek rady nadzorczej PKN Orlen, Maciej Gierej. "Jedyną prawdziwą rzeczą w tej sprawie jest to, że byłem w Moskwie" - powiedział. "To, że byłem w Moskwie jest akurat prawdą, bo miałem ileś spraw w Moskwie" - dodał.
Nie zostanie natomiast odtajniona trzecia notatka, dotycząca spotkania Kulczyka z Ałganowem, którą sporządził szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Andrzej Barcikowski po rozmowie z Kulczykiem. Po czwartkowym spotkaniu z sejmową Komisją ds. Służb Specjalnych szef ABW powiedział dziennikarzom, że rozmowa z członkami speckomisji utwierdziła go w przekonaniu, że notatka ta nie powinna zostać odtajniona. Tuż przed posiedzeniem komisji podkreślił, że "odtajnianie notatek służb specjalnych powinno się odbywać w sytuacjach skrajnych" oraz że w tym przypadku jej odtajnienie spowodowałoby to "więcej szkód niż pożytku".
"Komisja ds. Służb Specjalnych całkowicie mnie w tym poparła" - dodał.
Także Konstanty Miodowicz (PO) powiedział, że członkowie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych jednomyślnie ocenili, że notatka nie powinna być odtajniana. "Ci, którzy to postulowali, nie kierują się interesami państwa. Rodzi się pytanie, kogo reprezentują" - podkreślił.
"Nie powinno się odtajniać takich materiałów, które ujawniać mogą źródła osobowe, techniki operacyjne" - zaznaczył natomiast Zbigniew Wassermann (PiS). Pytany, czy w takim razie notatka ABW wnosi coś nowego do sprawy, powiedział: "Nie mogę mówić nic na temat jej treści. Ale jeśli jedną się odtajnia, a drugą nie, to znaczy, że są jakieś powody" - podkreślił. Dodał jednak, że jego zdaniem w notatce ABW nie ma informacji przełomowych.
Rozmowa Barcikowskiego z Kulczykiem odbyła się 25 lipca 2003 r., zaś spotkanie Kulczyk-Ałganow w Wiedniu 18 lipca.
***********
Tekst odtajnionej notatki ze spotkania Jana Kulczyka z Władimirem Ałganowem w Wiedniu w lipcu 2003 r. sporządzonej przez funkcjonariusza Agencji Wywiadu:
Załączniki do decyzji nr 39 Szefa AW z dnia 21.10.2004 r.
Agencja Wywiadu Załącznik nr 1 Warszawa, dnia 2003.08.01
Ściśle tajne Egz. nr 5
Notatka Informacyjna
Wg uzyskanej w dniu 2003.07.31 jednoźródłowej informacji, w dniach 2003.07.18-19 w Wiedniu odbyło się spotkanie Jana Kulczyka z Władimirem Ałganowem. Spotkanie zorganizowali, licząc na profity finansowe, Oleg Żagiel i Andrzej Kuna, obywatele RP i Austrii, znajomi W.Ałganowa z okresu współpracy w imporcie do Polski rosyjskiego zboża.
Wg posiadanych informacji, w trakcie spotkania J.Kulczyk, pomimo podjętej ostatnio przez Ministerstwo Skarbu RP decyzji w sprawie Rafinerii Gdańskiej, przekonywał W.Ałganowa, iż ma wszelkie pełnomocnictwa na dalsze prowadzenie z Rosjanami negocjacji w sprawie sprzedaży tego zakładu. Miał przy tym, nie wprost, powoływać się na poparcie Prezydenta RP, używając w rozmowie sformułowania "pierwszy".
Wg uzyskanych informacji, W.Ałganow nie wierzy w zapewnienia J.Kulczyka w to, iż posiada on pełnomocnictwa do prowadzenia rozmów. Uważa, iż skompromitowało go forsowanie prywatyzacji przy współudziale ROTCH ENERGY. Nie wierzył również, by Prezydent RP miał realne możliwości wpłynięcia na decyzje w sprawie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej.
Z uzyskanych informacji wynika, iż W.Ałganow nie posiadał pełnomocnictw "ŁUKOIL" na prowadzenie rozmów w ww. sprawie. Wziął w niej udział z uwagi na przyszłe możliwe zyski za pośrednictwo.
Wg uzyskanej informacji, polski przedsiębiorca Marek Dochnal, prowadzący interesy m.in. w Rosji, negocjuje z J.Kulczykiem nt. możliwości odkupienia posiadanych przez niego akcji PKN Orlen. Początkowo J.Kulczyk miał żądać 100 mln USD, lecz po rozmowach stanęło na 30 mln USD, przy zastrzeżeniu, by kwota ta została przelana w całości na wskazane przez J.Kulczyka konto.
Podpis nieczytelny Zastępcy Szefa AW potwierdzający zapoznanie się z notatką
Wykonano w 5 egz.: Egz. nr 1 - Prezydent RP Egz. nr 2 - Prezes Rady Ministrów RP Egz. nr 3 - Prokurator Generalny RP Egz. nr 4 - Szef ABW RP Egz. nr 5 - ad acta
Opracował/Wykonał - (informacja wyłączona decyzją nr 39 Szefa AW z dnia 21.10.2004 r. - nazwisko funkcjonariusza AW)
DEWD: (informacja wyłączona decyzją nr 39 Szefa AW z dnia 21.10.2004 r. - numer, pod jakim dokument został zarejestrowany w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów.
**********
Tekst odtajnionej notatki ze spotkania Jana Kulczyka z Władimirem Ałganowem w Wiedniu w lipcu 2003 r. sporządzonej przez Zbigniewa Siemiątkowskiego: Załącznik nr 2
Warszawa, dnia 1 sierpnia 2003
Szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski
Ściśle Tajne Egz. nr 5
Notatka z rozmowy z Janem Kulczykiem1
Rozmówca poinformował mnie, iż poprzez kontrolowaną przez niego firmę "POLENERGIA" czyni starania w celu podpisania umowy na zakup (reeksport) rosyjskiej energii elektrycznej za pośrednictwem Polskich Sieci Energetycznych (PSE), Partnerem "POLENERGII" mają być rosyjskie sieci energetyczne "RAO", reprezentowane przez Anatolija Czubajsa i Rappaporta (b.d.b).
Szybkiemu zawarciu umowy przeszkodziły dokonane ostatnio zmiany w strukturze własnościowej "RAO". W ich efekcie powstała na bazie rosyjskich elektrowni atomowych i sieci energetycznych nowa spółka - "INTER RAO", kompetentna decyzyjnie odnośnie kooperacji z "POLENERGIĄ". Nowo powstała spółka jest kierowana przez Władimira Ałganowa2, szefa zespołu doradców w Ministerstwie Energetyki FR.
W celu przedstawienia i przedyskutowania oferty "POLENERGII" - za namową Czubajsa - J.Kulczyk przystał na spotkanie z Ałganowem, które odbyło się w Wiedniu, w dniu 18 lipca br. (spotkanie zostało zorganizowane przez Czubajsa za pośrednictwem Rappaporta).
Wg J.K. spotkanie z Ałganowem odbyło się w dwóch turach3
- w porze lunchu - dotyczyło głównie tematu sieci energetycznych, w tym PSE, oraz rosyjskich elektrowni atomowych;
1 Rozmowę odbyłem na prośbę J.Kulczyka w dniu 31 lipca 2003, w siedzibie AW. 2 Wg J.Kulczyka, W.Ałganow jest bliskim znajomym prezydenta Putina, z którym zaprzyjaźnił się w trakcie wspólnego szkolenia w szkole wywiadu FR. 3 J.Kulczyk otrzymał telefon od Andrzeja Kuny, który w imieniu swoim oraz Aleksandra Żagla zaproponował wspólne spotkanie z Ałganowem. Spotkanie ww. z Ałganowem odbyło się po zakończeniu rozmów J.K. z W.A., ale bez udziału J.Kulczyka.
- w porze wieczorowej, połączone z konsumpcją alkoholu. W jego trakcie Ałganow nawiązał do prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej (RG). Wyraził pretensje, iż "mieli dostać RG, co było uzgodnione", oraz "robili wszystko, jak było ustalone". Wg Ałganowa wejście Rosjan do RG miało odbyć się poprzez ROTCH ENERGY i ŁUKOILA, co zostało wcześniej uzgodnione z min. W.Kaczmarkiem, który otrzymał za to korzyść finansową.
W następstwie uzgodnień z min. Kaczmarkiem, do Moskwy przybył szef nafty Polskiej - M.Gierej, który załatwiał formalności potwierdzające wcześniejsze ustalenia Rosjan z ministrem skarbu RP. Gierej przyjął za to korzyść w wysokości 5 mln USD.
W odpowiedzi na zarzuty Ałganowa odnośnie decyzji o prywatyzacji RG, niezgodnych z wcześniejszymi ustaleniami ze stroną rosyjską, J.K. miał stwierdzić, iż "postawił na złego konia", oraz że "należy dokonać nowych uzgodnień".
J.Kulczyk uważa, iż wstrzymanie prywatyzacji RG odbiło się negatywnie na wartości jego akcji PKN Orlen, które kosztowały go 300 mln USD.
J.Kulczyk twierdzi, iż osoba, która pośredniczyła w kontaktach z przedstawicielami ROTCH ENERGY, był Gromosław Czempiński, koordynujący ponadto kontakty pomiędzy tą firmą i ŁUKOILEM, za co był przez nie wynagradzany. Nie najlepsze obecnie relacje J.K. z G.Czempińskim wynikają z roszczeń tego ostatniego do kwoty 1 mln USD za pomoc przy prywatyzacji TP S.A.
Szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski
Wykonano w 5 egz.: Egz. nr 1 - Prezydent RP Egz. nr 2 - Premier RP Egz. nr 3 - Prokurator Gen. RP Egz. nr 4 - Szef ABW Egz. nr 5 - a/a Opracował: (informacja wyłączona decyzją nr 39 Szefa AW z dnia 21.10.2004 r. - nazwisko funkcjonariusza AW) Wykonał: (informacja wyłączona decyzją nr 39 Szefa AW z dnia 21.10.2004 r. - nazwisko funkcjonariusza AW)
DEWD: (informacja wyłączona decyzją nr 39 Szefa AW z dnia 21.10.2004 r. - numer, pod jakim dokument został zarejestrowany w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów)
Ściśle Tajne Strona 2/2
ss, pap
Czytaj też: Naftomafia walczy o władzę