Jeszcze nie wiadomo, kiedy prezydent ma stawić się przed komisją.
Na 20 listopada komisja wezwie b. premiera Leszka Millera. Komisja zdecydowała również, że Andrzej Kuna i Aleksander Żagiel będą przesłuchiwani w trybie jawnym. Według odtajnionej notatki oficera Agencji Wywiadu, mieli oni organizować spotkanie biznesmena Jana Kulczyka z rosyjskim szpiegiem Władimirem Ałganowem w lipcu 2003 r. w Wiedniu.
Decyzja o przesłuchaniu wymienionych osób zapadła pod nieobecność trzech posłów lewicy, którzy wcześniej opuścili posiedzenie: Andrzeja Celińskiego (SdPl), Andrzeja Różańskiego (SLD) oraz Andrzeja Aumillera (UP).
Giertych chce, by komisja przesłuchała Cioska, bo - jak twierdzi - wszystko wskazuje na to, że mógł on mieć coś wspólnego ze spotkaniem Kulczyka z Ałganowem. We wcześniejszych wypowiedziach Ciosek temu zaprzeczał, ale zapewniał, że stawi się przed komisją.
Ungier ma być wezwany m.in. w sprawie listy kandydatów do Rady Nadzorczej PKN Orlen, którą - jak twierdzi b. minister skarbu Wiesław Kaczmarek - miał mu Ungier przekazać w lutym 2002 roku, po zatrzymaniu ówczesnego szefa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego i po odwołaniu go z funkcji prezesa spółki.
Giertych chce zapytać Zacharskiego o związki środowiska SLD z Ałganowem. Agent PRL w 1995 r. uczestniczył na Majorce w słynnej akcji nieudanego werbowania rosyjskiego szpiega Ałganowa, który według ówczesnego kierownictwa MSW miał być oficerem prowadzącym Józefa Oleksego.
Najbardziej spektakularnym sukcesem w agenturalnej działalności Zacharskiego było wykradzenie tajemnic amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, m.in. systemów radarowych i antyrakiety "Patriot" (trafiły one do ZSRR), za co w 1981 roku został skazany w USA na dożywocie. W 1985 r. wymieniono go na 25 zdemaskowanych szpiegów NATO. Potem Zacharski był szefem Peweksu.
W marcu 1999 roku koordynator służb specjalnych Janusz Pałubicki nie chciał - zasłaniając się tajemnicą - odpowiedzieć na interpelację posła SLD, czy Zacharski jest szefem misji UOP w Genewie.
ss, pap