"Nie ma w Polsce innej osoby, która dała ludziom tyle szczęścia, co Michalina Wisłocka. Ona zawsze myślała o innych w kategoriach miłości, szczęścia. W ten sam sposób traktowała sprawy seksu" - powiedział profesor.
"Seks to wstęp do miłości. Gdy dwoje młodych ludzi się spotyka, najpierw czuje do siebie pociąg seksualny. I tak stopniowo zaczyna ich to zbliżać do siebie, jest to element podbudowujący - że tak powiem - sprawy miłości... A oddzielenie zabija miłość" - powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów udzielonych jesienią "Gazecie Wyborczej".
Michalina Wisłocka studiowała medycynę, specjalizowała się w ginekologii (leczeniu niepłodności, antykoncepcji, seksuologii). W latach 50. jeździła po całej Polsce i prowadziła pogadanki o antykoncepcji. W 1957 r. założyła Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa, w latach 70. działała w Towarzystwie Rozwoju Rodziny.
"Sztuka kochania" - pierwszy polski poradnik seksuologii, po licznych perypetiach, ukazał się w 1976 r. Wisłocką uważano wówczas za skandalistkę, gdyż w książce odważyła się pokazać rysunki ilustrujące pozycje seksualne.
Książka rozeszła się w 7 mln egzemplarzy. Na bazarach można było kupić jej "pirackie kopie".
Kolejne książki Wisłockiej to "Kalejdoskop seksu" wydany w 1986 r., "Sztuka kochania - 20 lat później" z 1988 r., "Sztuka kochania - witamina M" z 1989 r. Wisłocka jest także autorką "Sukcesu w miłości", "Miłości bez lęku", "Kultury miłości" i dwóch pamiętników "Malinka, Bartek i Jaś" oraz "Miłość na całe życie".