Tym razem rakieta nośna Ariane 5 ECA nie miała problemu z umieszczeniem na orbicie okołoziemskiej satelity telekomunikacyjnego XTAR-EUR i naukowego SLOSHSAT.
Zmodernizowana rakieta europejskiego konsorcjum Arianespace, które produkuje i eksploatuje te rakiety, zdolna do wynoszenia ładunków o masie do 10 ton, pomyślnie wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej i pół godziny później umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę XTAR-EUR i SLOSHSAT.
Lot, uważany za kluczowy dla przyszłości europejskiego programu kosmicznego, odbył się po ponad 2 latach od fiaska inauguracyjnej misji Ariane-5 z 11 grudnia 2002 r. Wówczas rakieta po 3 minutach od startu wymknęła się spod kontroli i musiała zostać zniszczona. Okazało się później, że zawiódł system chłodzenia silników.
"Ta misja przekreśla fiasko z grudnia 2002 r. To był sukces, na jaki czekaliśmy" - powiedział Jean-Yves Le Gall, prezes konsorcjum Arianespace. Zdaniem Le Galla, Ariane-5 jest obecnie najpotężniejszą rakietą nośną na świecie i będzie spełniać kluczową rolę w europejskim programie kosmicznym przez najbliższe 10 lat.
em, pap