Prokuratura stwierdziła, że już od połowy lat 90. były dyrektor generalny FOZZ Grzegorz Żemek i jego zastępczyni Janina Chim (dziś oskarżeni w procesie) próbowali ukryć braki w dokumentacji finansowej Funduszu m.in. w ten sposób, że do firm, zazwyczaj rejestrowanych w tzw. rajach podatkowych, wysyłano kserokopie certyfikatów rzekomo upoważniających FOZZ do prowadzenia takich operacji. Według prokuratury, część tych certyfikatów została sfabrykowana.
Po południu prokuratura przedstawi około półgodzinną tajną część mowy oskarżycielskiej. Znajdzie się w niej ocena dowodów związanych z niejawnymi kulisami funkcjonowania Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.
Na początku rozprawy prowadzący proces sędzia Andrzej Kryże odczytał pismo z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, jakie wpłynęło do akt sprawy. Podpisani pod dokumentem prof. Andrzej Rzepliński i Danuta Przywara wyrażają w nim "zaniepokojenie nadużyciem prawa do obrony" przez adwokatów broniących Chim. Stwierdzają też, że "aktywna pomoc adwokatów w tych wysiłkach jest poniżej godności wykonywanego przez nich zawodu".
Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosków mec. Jacka Brydaka i Marcina Ziębińskiego o zwolnienie ich z obrony z urzędu Janiny Chim. Nie usprawiedliwił też ich nieobecności na wcześniejszych rozprawach. Obrońcą z urzędu Chim pozostaje natomiast mec. Czesław Jaworski, który także chciał zwolnienia go z obrony oskarżonej Chim. Wniósł jednak o "przynajmniej dwa miesiące" na przygotowanie obrony swej klientki. Sąd udzielił mu dwóch tygodni na porozumienie się z oskarżoną i przygotowanie mowy końcowej.
ss, ks, pap