"Jest odpowiedzialna za wiele dobrych nut, które napisałem" - dodał.
"Dziękuję Akademii Filmowej. "Marzyciel" był wielką przygodą. Jestem bardzo dumny, że w niej uczestniczyłem" -powiedział kompozytor. Wspomniał też o wykonawcach muzyki filmowej, którzy "są zwykle zapominani, chociaż są to niezwykli ludzie, którzy nadają życie muzyce i bez których najlepsza muzyka po prostu nie istnieje".
"Dziękuję też moim współpracownikom w Polsce i tu w Ameryce: Krzysztofowi, Rafałowi, Leszkowi.. Jestem bardzo, bardzo zaszczycony" - dodał na zakończenie.
Kaczmarek pokonał tak uznanych kompozytorów jak Howard Shore - nominowany za film "The Aviator", Rolfe Kent za "Bezdroża", Hans Zimmer za "Spanglish" oraz Clint Eastwood - autor muzyki do "Za wszelką cenę".
"Marzyciel" to film Marka Forstera opowiadający historię autora "Piotrusia Pana" Jamesa Matthew Barriego, który u szczytu literackiej kariery szuka natchnienia do pracy nad nową książką. Spotkanie czarującej damy, matki czwórki chłopców, pozwala mu odnaleźć inspirację dla swojej twórczości. Miłość kobiety oraz wyobraźnia dzieci sprawią, że stworzy dzieło, które uczyni go nieśmiertelnym. W filmie grają m.in. Johnny Depp, Radha Mitchell, Kate Winslet, Dustin Hoffman.
Jan Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 w Koninie. Jest autorem muzyki do ponad trzydziestu filmów długometrażowych i dokumentalnych. Rozpoczął swoją karierę muzyczną, zakładając Orkiestrę Ósmego Dnia. Sukcesy grupy doprowadziły do nagrania pierwszej płyty długogrającej "Music for the End". W dorobku muzycznym Kaczmarka są także kompozycje symfoniczne i do spektakli teatralnych, m.in. do inscenizacji "Dziadów" i "Nie-Boskiej komedii" oraz innych dramatów polskiej klasyki.
Samodzielnie kompozytor wyreżyserował trzy spektakle multimedialne: "Czekając na kometę Halleya", "Symfonia Solo" i "Tower of Babel". W 1993 roku otrzymał nagrodę Drama Desk przyznawaną przez nowojorskich krytyków teatralnych za najlepszą muzykę teatralną roku napisaną do spektaklu Joanne Akalaitis ("This Pity She's a Whore").
Kaczmarek jest stałym współpracownikiem Agnieszki Holland, z którą zrealizował takie filmy, jak "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Trzeci cud". Napisał również muzykę do "Straconych dusz", debiutu reżyserskiego Janusza Kamińskiego, a także do "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. Od 1989 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Statuetka dla Kaczmarka to trzeci polski Oscar za muzykę filmową. Pierwszy z nich trafił do rąk Leopolda Stokowskiego w 1941 roku za muzykę do filmu "Fantazja" Walta Disneya. W 1953 roku Oscara dostał Bronisław Kaper za muzykę do filmu "Lili"
Pozostałe polskie Oscary to:
1982 - Zbigniew Rybczyński, "Tango", film krótkometrażowy 1993 - Janusz Kamiński, "Lista Schindlera", zdjęcia 1993 - Allan Starski i Ewa Braun, "Lista Schindlera", scenografia i dekoracja wnętrz 1998 - Janusz Kamiński, "Szeregowiec Ryan", zdjęcia 1999 - Andrzej Wajda, Oscar za całokształt twórczości 2003 - Roman Polański, "Pianista", reżyseria
Największym oscarowym wyróżnieniem, jakie dotychczas spotkało polskich filmowców, była w 2000 roku statuetka za całokształt twórczości dla Andrzeja Wajdy. Jego filmy kilkakrotnie nominowane były w kategorii filmów nieanglojęzycznych do Oscara - w 1976 roku "Ziemia obiecana" (Oscara otrzymał "Dersu Uzała" Akiry Kurosawy), cztery lata później - "Panny z Wilka" (Oscar przypadł "Blaszanemu bębenkowi" Volkera Schloendorffa), kolejne dwa lata później - "Człowiek z żelaza" (nagrodę Akademii otrzymał "Mefisto" Istvana Szabo).
Szansę na Oscara miały także inne polskie produkcje. W 1964 roku "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego przegrał z "Osiem i pół" Federica Felliniego, trzy lata później "Faraon" Jerzego Kawalerowicza - z filmem Claude`a Leloucha "Kobieta i mężczyzna". W 1975 roku nominowany był "Potop" Jerzego Hoffmana, ale statuetkę zdobył "Amarcord" Felliniego. Dwa lata później nominację zdobyły "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, Oscar przypadł jednak obrazowi "Czarne i białe w kolorze" Jean-Jacquesa Annauda.
Polski film triumfował jak dotąd w kategorii krótkometrażowego filmu animowanego. W 1983 roku statuetkę zdobyło "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego, wyprodukowane w łódzkim Semaforze. Pod presją cenzury polska prasa zaledwie wspomniała o wielkim sukcesie polskiego filmu. Odbierając statuetkę, reżyser podziękował "Solidarności", czym naraził się PRL-owskiemu aparatowi państwowemu. W 2003 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany do Oscara nominowano Tomasza Bagińskiego - twórcę "Katedry".
Statuetki zdobywali także Polacy współpracujący ze Stevenem Spielbergiem - Ewa Braun i Allan Starski za scenografię (1994, "Lista Schindlera"), oraz dwukrotnie Janusz Kamiński za zdjęcia ("Szeregowiec Ryan" i "Lista Schindlera").
W 2002 roku szanse na Oscara miał polski fabularny film krótkometrażowy "Męska sprawa", nominacje otrzymali reżyser Sławomir Fabicki i operator Bogumił Godfrejow. Nominowany był także operator Sławomir Idziak, autor zdjęć do "Helikoptera w ogniu" Ridleya Scotta.
W 2003 roku Oscara dla najlepszego filmu dostał "Pianista" Romana Polańskiego. Nominowani byli także Paweł Edelman, autor zdjęć do tego obrazu i Anna Sheppard, twórczyni kostiumów.
Rok temu wśród nominacji oscarowych był tylko jeden polski akcent - autorem zdjęć do holenderskiego filmu "Bliźniaczki" ("Twin Sisters") w reżyserii Bena Sombogaarta, który otrzymał nominację, był polski operator Piotr Kukla.
ks, pap
Czytaj też Pan Ktoś w Hollywood