W tym roku Eastwood nominowany był do Oscara w trzech kategoriach - za produkcję, reżyserię i główną rolę w filmie "Za wszelką cenę". Podobna sytuacja zdarzyła się przy jego filmie "Bez przebaczenia" w 1992 roku. Za reżyserię filmu "Za wszelką cenę" Eastwood dostał już Złoty Glob.
Hilary Swank dostała Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda. Jamie Foxx otrzymał Oscara dla najlepszego aktora za kreację Raya Charlesa w filmie "Ray".
Najlepszym filmem nieanglojęzycznym został hiszpański obraz "W stronę morza".
To drugi Oscar dla Hilary Swank. Rola w "Nie czas na łzy" (1999) przyniosła jej liczne prestiżowe nagrody krytyków amerykańskich oraz Złoty Glob i statuetkę Oscara. Jamie Foxx dostał to wyróżnienie po raz pierwszy.
Oscara dla aktora drugoplanowego otrzymał Morgan Freeman za rolę w "Za wszelką cenę" (7 nominacji).
Na liście filmów, które otrzymały najwięcej nominacji jest też "Marzyciel" (7 nominacji), w tym oskar dla Polaka, Jana Kaczmarka. Kaczmarek dostał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel"; autorzy innego polskiego filmu nominowanego do Oscara - "Children of Leningradzky" - Andrzej Celiński i Hanna Polak nie otrzymali statuetki. W kategorii, w której był nominowany - najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - zwyciężył film "Mighty Times: The Children's March".
Oscar dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego trafił do twórców filmu "Iniemamocni". Nominowane były też filmy "Shrek 2" oraz "Rybki z ferajny".
Oscara dla najlepszego długometrażowego filmu dokumentalnego otrzymał "Born into Brothels", wygrywając z "Super Size Me".
"Born into Brothers" to opowieść o dzieciach wychowujących się w domach publicznych w Indiach. "Super Size Me" to kontrowersyjny dokument, którego bohater i reżyser poddaje się eksperymentowi dietetycznemu w fast foodach, co smutno się dla niego kończy.
ks, pap