Według Macierewicza, ruch będzie miał szerszą formułę niż partia, ale utworzy listy wyborcze przed wyborami parlamentarnymi i wytypuje kandydata na prezydenta.
"Celem tego ruchu będzie odsunięcie od władzy tych środowisk, które zawłaszczyły Polskę podczas obrad Okrągłego Stołu" - powiedział.
Według Macierewicza, w rozmowach na temat utworzenia nowego ugrupowania biorą udział Jan Olszewski (ROP), Jan Łopuszański (Porozumienie Polskie), Gertruda Szumska ("Dom Ojczysty"), prof. Jacek Zimny oraz prof. Ryszard Kozłowski z krakowskiego Ruchu Społecznego Odrodzenie Polski, a także działacze związkowi "Solidarności".
Chociaż powstanie nowego ugrupowania ogłoszono w Telewizji Trwam i na antenie Radia Maryja w sobotę wieczorem, to jednak lider RKN zaprzeczył, że Ruchowi Patriotycznemu patronuje radio ojca Rydzyka.
"Środowiska biorące udział w rozmowach postanowiły powołać szeroki ruch społeczno-patriotyczny mający kontynuować tradycje +Solidarności+ i działać na rzecz przywrócenia wartości narodowych i odbudowy państwa polskiego" - powiedział Macierewicz, charakteryzując nowe ugrupowanie.
Zdaniem innej uczestniczki rozmów na temat utworzenia nowego ugrupowania Gertrudy Szumskiej, podstawowym celem Ruchu Patriotycznego będzie odbudowa polskiej gospodarki.
Podkreśliła, że rozmowy cały czas trwają i zastrzegła, że na razie nie można przesądzać formy, jaką przyjmie nowy ruch.
Macierewicz zapowiedział także, że w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa związana z powstaniem Ruchu Patriotycznego.
Lider LPR Roman Giertych powiedział w niedzielę dziennikarzom, że nie słyszał o nowej incjatywie. "Liga nie bierze w niej udziału" - oświadczył. Jak dodał, nie sądzi też, aby LPR zaproponowano udział w tworzącej się formacji. "Byłoby to niepoważne" - ocenił.
Giertych uważa, że nowe ugrupowanie, jeśli powstanie nie będzie konkurencją dla Ligi Polskich Rodzin. "Jeżeli odbiorą te 0,4 czy 0,6 proc. głosów to raczej Prawu i Sprawiedliwości" - ocenił.
Giertych przestrzegł też przed identyfikowaniem jakiegokolwiek ugrupowania politycznego z kościołem katolickim czy z Radiem Maryja, które określił jako rozgłośnię "dosyć szeroko otwartą na różne środowiska".
ks, pap