Rozmowy Juszczenki z polskimi politykami będą zapewne dotyczyć stosunków dwustronnych, polityki międzynarodowej, a także kwestii europejskich. Prezydent Juszczenko ogłosił, że celem Ukrainy jest członkostwo w Unii Europejskiej.
21 lutego podpisano trzyletni Plan Działania, przewidujący bliższą współpracę między Kijowem i Brukselą. Nie ma w nim jednak obietnicy członkostwa w UE dla Ukrainy.
W marcu, o tym, jak Polska i Niemcy mogą pomóc w realizacji proeuropejskich aspiracji Ukrainy i wesprzeć przemiany zachodzące w tym kraju, rozmawiali z szefem ukraińskiej dyplomacji Borysem Tarasiukiem ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Adam Daniel Rotfeld i Joschka Fischer.
Na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie Rotfeld i Fischer pogratulowali Ukraińcom zwycięstwa demokratycznych zasad w ich kraju. Zapowiedzieli, że Polska i Niemcy będą wspierać Ukrainę w jej staraniach o członkostwo w Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Również w marcu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Petro Poroszenko i szef polskiego prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Jerzy Bahr uzgodnili w Kijowie wznowienie działalności Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy.
Plan współpracy między ukraińską RBNiO i polskim BBN zakłada m.in. współdziałanie w walce z międzynarodowym terroryzmem i międzynarodową przestępczością zorganizowaną, a także konsultacje dotyczące regionalnego bezpieczeństwa.
ss, pap