Wybór nowego szefa komisji jest konieczny, ponieważ obecny przewodniczący Józef Gruszka (PSL) jest od blisko dwóch tygodni ciężko chory i przebywa w szpitalu.
Rotacyjne przewodniczenie polega na tym, że trzech wiceprzewodniczących będzie miało uprawnienia przewodniczącego. Wiceszefowie będą mogli reprezentować komisję na zewnątrz, m.in. przy występowaniu o dokumenty do różnych instytucji.
W środę komisja otrzymała informację o stanie zdrowia Gruszki. Pełniący obowiązki przewodniczącego Zbigniew Wassermann (PiS) nie ujawnił jej treści, ponieważ jest ona objęta tajemnicą lekarską. Prezydium komisji wystąpiło o informację do szpitala, by móc zdecydować, czy dla sprawnego prowadzenia komisji potrzebna jest zmiana na stanowisku przewodniczącego.
Poseł Gruszka jedenastą dobę przebywa na oddziale intensywnej terapii kaliskiego szpitala po wylewie krwi do mózgu, jest nadal w śpiączce i wciąż podłączony jest do respiratora.
Według informacji przekazanych przez dyrektora Szpitala Zespolonego w Kaliszu Jerzego Nowickiego, "stan pana posła Gruszki nie pogorszył się, ale też nie ma jakiejś poprawy. Nadal jest to stan ciężki".
Aby porozmawiać o sytuacji związanej z chorobą Gruszki prezydium komisji chce spotkać się w piątek z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem. Jak powiedział Zbigniew Wassermann, posłowie chcieliby się dowiedzieć, jakich kandydatów do komisji zamierza przedstawić klub ludowców oraz kiedy PSL złoży ewentualny wniosek o odwołanie Gruszki z komisji i powołanie nowego posła. Komisja może bowiem odwołać Gruszkę tylko z funkcji przewodniczącego, ze składu komisji może odwołać go Sejm na wniosek PSL.
ks, pap