Jak podkreślił, "byłoby to zgodne z racją stanu niepodległego państwa, które powinno wyraźnie oddzielać akty zdrady narodowej od aktów bohaterstwa, pierwsze piętnując, drugie nagradzając". "Oczekujemy zdecydowanego wsparcia obu tych wniosków przez partie polityczne i organizacje społeczne o patriotycznym rodowodzie" - oświadczył Bukowski.
Postulat odebrania gen. Jaruzelskiemu przywilejów należnych byłemu prezydentowi oraz stopnia generalskiego zgłosił w sobotę lider PiS Jarosław Kaczyński. Powodem są wypowiedzi Jaruzelskiego w Rosji z związku z uroczystościami 60. rocznicy zwycięstwa zakończenia wojny. Według Kaczyńskiego wypowiedzi Jaruzelskiego pokazały, że jest on "człowiekiem imperium zła, nawet wtedy, kiedy ono upadło".
Jaruzelski, na zaproszenie prezydenta Władimira Putina, przebywał w Rosji na obchodach 60. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Został tam odznaczony Medalem 60-lecia Zwycięstwa przez Putina, który w swym wystąpieniu nie wspomniał o wkładzie Polski w zwycięstwo.
W wywiadzie dla dziennika "Izwiestija" z 12 maja Jaruzelski mówił m.in., że działalność "Solidarności" w 1981 roku groziła destabilizacją i wojną domową. Odnosząc się do opinii o radzieckiej okupacji, powiedział, że było to "wyzwolenie, wyzwolenie od faszyzmu".
W skład istniejącego od 11 lat Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wchodzi 20 organizacji, m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK, Polski Związek Więźniów Komunizmu, Instytut Katyński w Polsce i Związek Piłsudczyków.
em, pap