Jarosław Kaczyński, lider PiS: Po odrzuceniu przez Francuzów Traktatu Konstytucyjnego UE "bezsensownym" jest przeprowadzanie obecnie w Polsce referendum w tej sprawie Przeprowadzenie referendum razem z wyborami prezydenckimi "byłoby chwytem lewicy, która próbuje chwytać się wszystkiego, żeby się ratować". O ewentualnym przeprowadzeniu referendum powinien zadecydować przyszły Sejm. "Wstępnie możemy powiedzieć, że takiego sensu nie widzimy". Eurokonstytucja, aby weszła w życie, musi być ratyfikowana przez wszystkie kraje członkowskie UE. Odrzucenie jej przez Francuzów oznacza zatem "koniec całego przedsięwzięcia". Opowiadamy się natomiast za rozpoczęciem prac nad przygotowaniem "nowego Traktatu Europejskiego, czy podobnego aktu, który uregulowałby to wszystko, co w Unii Europejskiej powinno być uregulowane".
Roman Giertych i Liga Polskich Rodzin: Apelujemy do premiera Marka Belki, aby wycofał swój podpis złożony w październiku ub. roku pod Traktatem Konstytucyjnym. Wycofanie podpisu pozwoliłoby na zatrzymanie procesu ratyfikacyjnego w Polsce. Śladem Polski mogłyby pójść inne kraje. "Wtedy konstytucja mogłaby trafić do kosza, tam gdzie jej miejsce". Sprzeciwiamy się próbom powrotu do koncepcji budowania konstytucji europejskiej. Konstytucja jest Europie w ogóle niepotrzebna. "W Polsce obowiązuje konstytucja RP. Ci, którzy chcą budować nową konstytucję dla UE, to ci, którzy chcą odejść od polskiej konstytucji i niepodległej Polski"
Partia Demokratyczna - demokraci.pl: Mimo francuskiego "nie" proces ratyfikacji eurokonstytucji powinien być kontynuowany w innych krajach członkowskich, także w Polsce. Wzywamy polski parlament do podjęcia "niezwłocznej decyzji o referendum i ustalenia jego terminu". Traktat Konstytucyjny UE, "niezależnie od zastrzeżeń, jakie ten tekst może budzić, jest potrzebny Europie i dobrze służy polskim interesom".
Marek Borowski, przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej: Polska powinna w sprawie Traktatu "wypowiedzieć się suwerennie", a "proces jego ratyfikacji powinien trwać". Francuzi odrzucając Traktat w niedzielnym referendum, tak naprawdę "zagłosowali w innej sprawie, częściowo przeciwko swojemu rządowi". Polski rząd powinien "zainicjować spotkanie wszystkich szefów państw UE, aby zastanowić się co dalej". Takie spotkanie będzie szczególnie potrzebne po holenderskim referendum w sprawie Traktatu, które także może zakończyć się jego odrzuceniem.
Grzegorz Napieralski, nowy sekretarz generalny SLD: "Walczmy o Traktat Konstytucyjny UE. "Konstytucja unijna jest dobra dla obywateli, jest dobra dla Europy, jest dobra dla Polaków". W Polsce powinno się nadal prowadzić kampanię za przyjęciem konstytucji, a referendum powinno odbyć się razem z I turą wyborów prezydenckich. (...) Negatywny wynik francuskiego referendum jest efektem wewnętrznych problemów Francuzów. (...) Propozycja LPR, aby premier Marek Belka wycofał swój podpis złożony pod Traktatem Konstytucyjnym jest niepoważna.
em, pap