Dr Joachim Gauck podziękował w Szczecinie działaczom "Solidarności": "Chciałbym państwu przekazać pokorne podziękowania ze strony kraju poddanych za to, że państwo swoimi czynami pozwolili Europie spojrzeć z ufnością w przyszłość i przywrócili to co jest najważniejsze, czyli wolność".
Gauck przypominał, że w 1980 r. "iskra z Polski" dotarła w NRD przede wszystkim do grup młodzieży działających przy kościołach, a także tych, które broniły praw człowieka. Pozostała część społeczeństwa, posłuszna komunistycznej władzy od momentu wybudowania Muru Berlińskiego, "apatycznie" reagowała na zryw polskich robotników, pamiętając m.in. wydarzenia z Poznania w 1956 r. i Pragi w 1968 r.
Zdaniem Gaucka największym przesłaniem, które działacze z "Solidarności" przekazali Europie, jest możliwość przełamania swojego strachu i obaw w walce z władzą, która uważała się "za ostateczny stan rozwoju społecznego". "Dzięki polskim męczennikom, górnikom z kopalni "Wujek", księdzu Jerzemu Popiełuszce, w 1990 r. do polityki w Europie Zachodniej ponownie wnieśliśmy ideę wolności" - dodał.
ika, pap