Z kilku wielkich banerów umieszczonych na kamienicach wokół rynku na potencjalnych wyborców spoglądali kandydaci na prezydenta: Henryka Bochniarz, wsparta przez wizerunek Tadeusza Mazowieckiego, Donald Tusk, Andrzej Lepper, a także - mimo rezygnacji z kandydowania - Włodzimierz Cimoszewicz. Specjalny autobus reklamował Liwiusza Ilasza.
Od południa poszczególne komitety startujące w prawyborach prezentowały się na specjalnej scenie ustawionej na Starym Rynku. Podczas kilkuminutowych występów partie przedstawiały najważniejsze punkty programów wyborczych.
Następnie prezentowali się kandydaci na najwyższy urząd w państwie. Lider SdPl i kandydat na prezydenta Marek Borowski mówił o radykalizmie polskiej prawicy i potrzebie obecności lewicy w nowym Sejmie.
Zdaniem lidera PSL i kandydata na prezydenta Jarosława Kalinowskiego, głównym problemem polskiej sceny politycznej jest brak odpowiedzialności polityków za swoje działania.
O konieczności uwolnienia Polski od ucisku polityków i biurokratów mówił kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke.
Zdaniem kandydatki demokratów Henryki Bochniarz, przyszły prezydent powinien przyczynić się do tego, aby idea społeczeństwa obywatelskiego była w Polsce realizowana w znacznie większym zakresie.
Inny kandydat - Leszek Bubel, przewodniczący Polskiej Partii Narodowej, powiedział, że Polska potrzebuje wyłącznie "polskich mediów", aby "czwarta władza była władzą Polską".
Jan Peszko zapowiedział, że w przypadku wybrania go na prezydenta, poświęci się gospodarce i postara się o zagraniczne inwestycje.
W prawyborach we Wrześni swój udział zgłosiły 22 komitety wyborcze. Nie uczestniczą w nich LPR i PiS, według których poglądy tamtejszych mieszkańców nie są reprezentatywne wobec wyników w całym kraju. Zabroniły one przy tym używania nazwy i symboli ich komitetów wyborczych. Organizatorzy imprezy, uwzględniając stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie, zgodne z wolą obu komitetów, zadecydowali, że na kartach wyborczych i protokołach nie będzie nazw komitetów LPR i PiS.
Niedzielne prawybory nadzorować będzie Centralna Komisja Wyborcza. Przewodniczy jej prof. Marek Szewczyk z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Na terenie gminy wyborcy oddawać będą głosy w 26 komisjach obwodowych, w których będzie pracowało 150 osób - pracowników samorządowych.
Głosowanie przeprowadzone będzie według zasad ordynacji prawyborczej. 15 lokali wyborczych będzie się znajdować w mieście Września, a 11 - w okolicznych wsiach. Uprawnionych do głosowania jest 33,5 tysiąca mieszkańców miasta i gminy. Punkty wyborcze czynne będą w godzinach od 8.00 do 18.00. Wyniki prawyborów zostaną ogłoszone przed godziną 20.
ks, pap