11,7 proc. respondentów deklaruje, że będzie głosować na Andrzeja Leppera; na Marka Borowskiego - 8,8 proc., zaś na Jarosława Kalinowskiego i Janusza Korwina-Mikkego - po 1,8 proc. wyborców.
Nie wie, na kogo odda swój głos - 19 proc. pytanych.
Jak podają "Wiadomości", w porównaniu do sondażu, przeprowadzonego 26 września, Tusk stracił 4,9 pkt. proc., Kaczyński zaś 0,5 pkt. proc. Stracił też Kalinowski - 0,3 pkt. proc. Zyskali na poparciu Lepper - 1,7 pkt. proc., Borowski - 2,8 pkt. proc., Korwin-Mikke - 0,9.
Respondenci pytani, na kogo głosowaliby, gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkali się Tusk i Kaczyński, odpowiadali, że na Tuska głosowałoby 40,2 proc., zaś na Kaczyńskiego - 30,6 proc. 16,5 proc. ankietowanych deklaruje, że nie wzięłoby wówczas udziału w wyborach, a "nie wiem" - odpowiedziało - 12,8 proc. pytanych.
TNS OBOP zapytał także, czy - zdaniem ankietowanych - PiS i PO szybko, bez problemów, porozumieją się w sprawie utworzenia wspólnego rządu. Najwięcej badanych - 51,1 proc. - odpowiedziało, że "niezbyt szybko i z wieloma konfliktami"; 16,7 proc. jest zdania, że partie porozumieją się "szybko, ale pojawią się między nimi konflikty"; Pesymistów, którzy są przekonani, że PiS i PO "w ogóle się nie porozumieją" jest 13,5 proc., a nie ma zdania - 15,6 proc. wyborców. Tylko 3,1 proc. respondentów uważa, że partie porozumieją się szybko i bez konfliktów.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 30 września-1 października na reprezentatywnej grupie 1512 Polaków.
ks, pap