Na polityka PiS oddało głos: 152 posłów PiS, 54 z Samoobrony, 33 z LPR, 25 z PSL oraz jeden poseł niezrzeszony.
Dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Jurgiel i Kazimierz Moskal, zagłosowało przeciwko obu kandydatom. Tak samo głosował Zenon Wiśniewski z Samoobrony.
Kandydaturę Komorowskiego poparło 131 posłów PO oraz 2 posłów z Mniejszości Niemieckiej.
Po wyborze na stanowisko marszałka Sejmu Jurek przejął przewodnictwo obrad, które wcześniej prowadził marszałek-senior Józef Zych (PSL). Zych oficjalnie przekazał Jurkowi laskę marszałkowską.
Dziękując za poparcie, Jurek zapewnił jednocześnie tych posłów, którzy nie oddali na niego głosu, że podejmie starania, aby cała Izba "pracowała w sposób zgodny i zjednoczony".
Zaznaczył, że swoją pracą na tym stanowisku chce służyć Izbie i wypełniać zobowiązania wobec społeczeństwa.
"Moją pracę będę chciał prowadzić tak, żeby nasza Izba pracowała w sposób zgodny, zjednoczony, żeby rzeczywiście drogowskazem naszej pracy było ślubowanie poselskie, które wszyscy złożyliśmy" - podkreślił Jurek.
Jak dodał, jest "w pełni świadomy", że obejmuje to stanowisko w wyniku "konkurencyjnego głosowania". Przyznał, że nie udało się w czasie prac poprzedzających posiedzenie Sejmu uzgodnić jednej, odpowiadającej większości kandydatury.
Jurek zapewnił posłów, że "jest świadomy wielkości stanowiska", które objął. "Jestem świadom wielkości tradycji, która wiąże się z funkcją, którą obejmuję, tego, jak bardzo wybitni ludzie i zasługi wiążą się z tym urzędem" - podkreślił Jurek.
Z kolei Zych podziękował prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu za powierzeniu mu funkcji marszałka-seniora. Życzył też Jurkowi, aby udało mu się zjednoczyć Izbę i zorganizować pracę Sejmu tak, aby pracował on na rzecz dobra ojczyzny.
ks, ss, pap