Marka Kotlinowskiego (LPR) poparło 442 posłów; Bronisława Komorowskiego (PO) - 398; Wojciecha Olejniczaka (SLD) - także 398.
Większość bezwzględna wymagana przy wyborze wicemarszałków wynosiła 230 głosów.
Wcześniej Jan Rokita powiedział zwracając się do posłów, że ponawia kandydaturę Bronisława Komorowskiego, którego rano rekomendował jako kandydata Platformy na marszałka. "Wszystko co miałem do powiedzenia o tym znakomitym polityku i świetnym człowieku, powiedziałem już wcześniej" - dodał.
Kandydaturę lidera Samoobrony przedstawiał poseł Mirosław Krajewski, który mówił o Lepperze jako o "jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polityków, (...) konsekwentnym i niezłomnym obrońcy ludzi pokrzywdzonych". "Zwalczany i poniżany, niedoceniany w kraju, zyskał uznanie na scenie międzynarodowej" - mówił Krajewski.
Grzegorz Napieralski, który zaprezentował kandydaturę Wojciecha Olejniczaka, powiedział, że jest to osoba, która łączy pokolenia. "Olejniczak to człowiek kompromisu, który wprowadzi ład w pracę Sejmu" - ocenił.
W ocenie Janusza Dobrosza (LPR), kandydat Ligi Marek Kotlinowski był w IV kadencji Sejmu jednym z najaktywniejszych i najbardziej kompetentnych posłów. Jak dodał, Kotlinowski ma odpowiednie wykształcenie, kompetencje i "możliwości intelektualne" do sprawowania funkcji wicemarszałka. "Kotlinowski daje gwarancję dobrej pracy w Sejmie" - podkreślił Dobrosz.
Rekomendujący kandydaturę Jarosława Kalinowskiego lider PSL Waldemar Pawlak powiedział, że jest to osoba, która potrafi zadbać o Polskę. Jak dodał, w Prezydium Sejmu potrzebny jest zdolny negocjator, a - zdaniem Pawlaka - taką umiejętność posiada Kalinowski.
ss, pap