Jako wiceprokurator generalny Kaczmarek nadzorował śledztwo w sprawie Centrozapu, w ramach którego na polecenie prokuratury zatrzymano oficera katowickiej delegatury Urzędu Ochrony Państwa. Ten fakt okazał się finałem konfliktu między kierowanym przez Kaczyńskiego resortem sprawiedliwości z jednej strony, a z drugiej - z koordynatorem służb specjalnych Januszem Pałubickim i ministrem SWiA Markiem Biernackim.
Sąd orzekł, że zatrzymanie oficera UOP było zasadne, ale wcześniej premier Jerzy Buzek odwołał Kaczyńskiego z funkcji ministra. Od sierpnia 2001 r. Kaczmarek był wicedyrektorem Biura Postępowania Przygotowawczego w Prokuraturze Krajowej.
Po objęciu władzy przez ekipę Leszka Millera Kaczmarek, będący nominalnie prokuratorem Prokuratury Krajowej, został mianowany na funkcję Prokuratora Apelacyjnego w Gdańsku.
Dotychczasowy szef Prokuratury Krajowej Karol Napierski odszedł w stan spoczynku pod koniec zeszłego tygodnia.
Kaczmarek ma 44 lata. Urodził się w Gdyni. Ukończył Uniwersytet Gdański, w 1985 r. po indywidualnym toku studiów, obronił z oceną bardzo dobrą pracę magisterską pt. "Granice dozwolonej działalności dziennikarskiej".
W 1985 r. podjął aplikację w Prokuraturze Rejonowej w Elblągu, gdzie pracował do 1988 r. Od października 1988 r. w Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku. W 1991 r. powołany został na zastępcę Prokuratora Rejonowego w Gdańsku, a od 1993 do 2000 r. był Prokuratorem Rejonowym w Gdyni. Od października 2000 r. - Prokurator Okręgowy w Gdańsku. Wieloletni członek Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym RP.
Prowadzi zajęcia z prawa karnego materialnego na Uniwersytecie M.Kopernika w Toruniu.
Kaczmarek udzielał się też jako wykładowca Studium Doskonalenia dla Nauczycieli, Psychologów i Pedagogów w Gdańsku z zakresu zagadnień prawnych związanych z przemocą w rodzinie i szkole. Współorganizował program "Razem przeciw przemocy" wprowadzony w trójmiejskich szkołach i ośrodkach wychowawczych.
Nowy Prokurator Krajowy ma na swym koncie też działalność i publikacje naukowe. Był organizatorem konferencji o tematyce prawnej, w tym międzynarodowej: "Karnoprawne aspekty ochrony dziedzictwa kultury".
Członek zespołu naukowego zajmującego się problematyką świadka koronnego, zorganizowanej przestępczości oraz terroryzmu. Zespół pod kierownictwem prof. Emila Pływaczewskiego realizował taki grant naukowy.
Kaczmarek publikował w pismach "Przegląd Oświatowy", "Prokuratura i Prawo" oraz "Państwo i Prawo". Felietonista miesięcznika "Edukacja Prawnicza". Jest autorem książki "Porwania dla okupu", współautorem monografii "Przestępczość zorganizowana w ujęciu praktycznym".
ss, ks, pap