Według Centrum Informacyjnego MON, podczas spotkania z ministrem obrony Iraku Radosław Sikorski w imieniu rządu przekazał życzenia pomyślności w budowie pełnej demokracji w Iraku. Przypomniał, że Polska pomogła wyzwolić Irak. Zapewnił, że Polska pragnie aby misja zakończyła się sukcesem, tzn. przekazaniem odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju w ręce irackie.
Minister Al-Dulajmi zapewnił, że "Irak nie zapomni wkładu Polski i daniny krwi, którą złożyli Polacy w walce o wolność Iraku". "Macie własne - powiedział - doświadczenia z systemem totalitarnym. Chcemy czerpać z waszego doświadczenia przechodzenia od dyktatury totalitarnej do demokracji".
Ponadto, minister obrony Iraku podkreślił, że "interesują go dwie sprawy - przedłużenia obecności Wojska Polskiego i pomoc Polski w odbudowie irackich sił zbrojnych poprzez dostawy sprzętu, szkolenie i doradztwo". Jak głosi komunikat Centrum Informacyjnego MON, iracki minister pochwalił sprzęt już dostarczony w ramach uprzednio zawartych kontraktów.
"W odpowiedzi minister Radosław Sikorski oświadczył, że decyzja rządu polskiego w sprawie przedłużenia polskiej obecności wojskowej w Iraku zapadnie około połowy grudnia. Przy jej podejmowaniu uwzględnione zostaną m.in. różnorodne aspekty współpracy Polski i Iraku" - czytamy.
Według CI MON, tematem rozmów ministrów były także perspektywy rozwoju polsko-irackiej współpracy gospodarczej.
"Biorąc pod uwagę polskie potrzeby bezpieczeństwa energetycznego szczególnie zależy nam na udziale polskich firm w rozbudowie sektora petrochemicznego - powiedział minister Sikorski. Minister obrony Iraku poinformował, że wraz z ministrem finansów złoży wizytę w Polsce w pierwszym tygodniu grudnia, w celu dokonania przeglądu możliwości wzajemnej współpracy" - napisano w komunikacie.
W piątek minister Sikorski, który tego dnia odwiedził polskich żołnierzy w Obozie Echo w Diwaniji z okazji Święta Niepodległości, powiedział, że decyzja polskiego rządu w sprawie przedłużenia polskiej obecności wojskowej na terytorium irackim może zapaść w połowie grudniu.
Obecnie w Iraku przebywa około 1500 polskich żołnierzy.
Sikorski zapewnił, że decyzja ta będzie podjęta "w duchu solidarności sojuszniczej", po konsultacjach z wojskowymi, władzami Iraku i sojusznikami. W tym kontekście wymienił planowaną na przełom listopada i grudnia wizytę wraz z szefem polskiej dyplomacji Stefanem Mellerem w Waszyngtonie, na zaproszenie prezydenta USA George'a W. Busha.