Wtorkowa "Rz", w artykule pt. "Przedsiębiorca Ludwik Dorn" napisała, że Dorn nie ujawnił, że od kilkunastu lat jest zarejestrowany jako przedsiębiorca. "Jego działalność wciąż jest zarejestrowana, ale Dorn konsekwentnie nie wpisuje jej do kolejnych oświadczeń majątkowych" - zaznacza "Rz".
Jak podaje dziennik, według wyciągu z rejestru przedsiębiorców, Dorn zarejestrował w kwietniu 1989 roku działalność pod nazwą Ośrodek Badań Sondażowych. Figuruje tam w spisie przedsiębiorców, można go wyszukać na stronie internetowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Według rejestru, zajmuje się "badaniem opinii publicznej i zachowań rynkowych metodami sondażu socjologicznego".
Dorn powiedział, że istnieje obowiązek podawania informacji o prowadzonej działalności gospodarczej, a on - jak zaznaczył - złożył jedynie w kwietniu 1989 r. wniosek o wpis do rejestru prowadzenia działalności gospodarczej.
"Nie zarejestrowałem się w ZUS-ie, nie zarejestrowałem się w urzędzie skarbowym, ani nie wystąpiłem o regon. Nawet nie była to firma martwa, to w ogóle nie była firma" - powiedział Dorn.
"W myśl prawa i zdrowego rozsądku przedsiębiorcą nie jestem (...) nie prowadziłem żadnej działalności gospodarczej" - podkreślił Dorn. Jak zaznaczył, nadanie artykułowi w "Rz" tytułu "Ludwik Dorn przedsiębiorca" jest - jego zdaniem - pomówieniem i celową działalnością mającą na celu podważenie publicznego zaufania do jego osoby.
Dorna broni również premier Kazimierz Marcinkiewicz. "Jeśli ktoś nie podjął działalności gospodarczej, nie wystąpił o nadanie numeru regon, to oznacza, że nie prowadzi działalności gospodarczej" - powiedział. Dodał, że "nie ma żadnej sprawy pana premiera Dorna, raczej jest sprawa +Rzeczpospolitej+".
Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz dodał natomiast, że Dorn nie naruszył "w żaden sposób żadnych przepisów prawa". "Chcielibyśmy bardzo jasno to powiedzieć" - podkreślił.
ss, pap