Po pierwszej turze wyborów prezydenckich – Analiza Prawo i Sprawiedliwość zapewne narzuci Platformie Obywatelskiej swój program gospodarczy
Minimalna różnica w wynikach liderów wyścigu po prezydenturę (Tusk 36,33 proc., Kaczyński 33,10 proc.) oznacza, że w okresie między dwiema turami nie będzie poważnych negocjacji dotyczących programu gospodarczego rządu. Zapewne odbędą się rozmowy i spotkania, ale tylko po to, aby obie strony mogły się pokazać w mediach i udowodnić wyborcom, że niezłomnie obstają przy swoich postulatach. Negocjacje, choć pozorowane, nadal będą prowadzone także po to, by nie drażnić ludzi i nie kompromitować koalicji.
Tymczasem poważne rozmowy są konieczne. PiS i PO najwyraźniej nie mogą porozumieć się co do programu wspólnego rządu. Wynik II tury wyborów prezydenckich jest tak niepewny, że nikt wcześniej nie zaryzykuje wiążących ustaleń.
Gdyby wygrał Donald Tusk, wzmocniłoby to pozycję Platformy i Jana Rokity w rządzie. Nie oznacza to jednak, że wtedy wspólny program uwzględni główne postulaty PO (3x15 oraz daleko idąca prywatyzacja). PiS na to się nie zgodzi.
Jeśli jednak wygra Lech Kaczyński, marginalizacja pozycji Platformy jest przesądzona. PO wykaże najprawdopodobniej daleko idącą elastyczność programową. Uzna, że lepiej jest być w środku zdarzeń, niż dopuścić do stworzenia mniejszościowego rządu PiS i męczyć się: poprzeć czy nie poprzeć, albo bezsilnie się przyglądać, jak Marcinkiewicz pozyskuje poparcie LPR, Samoobrony i PSL dla pomysłów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości.
Szara strefa programowa
Prawo i Sprawiedliwość stworzyło sześć zespołów negocjacyjnych, których zadaniem jest wypracowanie wspólnych koncepcji. Za sprawy związane z ekonomią miał odpowiadać kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz. Jednak z drugiej strony stołu nie zasiadł nikt.
- Chciałbym wyrazić radość z tego, że czteroosobowy zespół PO (Jan Rokita, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Grzegorz Schetyna oraz Bronisław Komorowski) przystąpił do pracy nad programem PO i rządu. Jak dowiedziałem się z publicznej wypowiedzi pani Gronkiewicz-Waltz, tym czterem politykom pozostało już tylko uzgodnienie programu - oświadczył ironicznie kilka dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich Marcinkiewicz. - Apeluję o przerwanie ataków na program PiS, bo niebawem wspólnie będziemy go realizować w naszym wspólnym rządzie - dodał już całkiem poważnie. Od tego czasu Platforma nie wypowiada się o programie gospodarczym rządu.
Czego można się spodziewać? W 2007 roku najprawdopodobniej zmienią się zasady rozliczania z fiskusem. Inne będą też progi podatkowe. Wszystko wskazuje na to, że PiS przeforsuje koncepcje dwóch stawek: 18 i 32 proc. (docelowo ten drugi próg będzie obniżony do 28 proc.). Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie odrzuciło koncepcję podatku 3x15 (liniowe stawki PIT, VAT, CIT) proponowaną przez PO.
W czasie konferencji prasowej w poniedziałek 10 października kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz podtrzymał podatkowy program PiS. W efekcie w tej chwili uzgodniona jest tylko likwidacja podatku od dochoów kapitałowych od 2007 roku.
Marcinkiewicz zapowiada również, że w przyszłym roku raczej nie należy się obawiać podwyżki akcyzy na paliwa.
- Niewykluczone, że dojdzie do obniżenia tego podatku, jeśli dalej ceny ropy będą szły w górę - zapowiada.
Niewykluczone także, że dojdzie do obniżenia podstawowej stawki podatku VAT. Zarówno PiS, jak i PO uważają, że obecne 22 proc. to za dużo.
Zmiany w podatkach nie będą jednak szybkie. - Przyjmujemy zasadę, że o wszystkich zmianach podatnicy dowiedzą się co najmniej trzy miesiące przed ich wejściem w życie - zapowiada Marcinkiewicz. Dały tym samym jasno do zrozumienia, że nowo wybrany parlament nie będzie w pośpiechu pracował nad zmianą ordynacji podatkowej (nikła była zresztą szansa, że zmiany udałoby się przeforsować jeszcze w tym roku).
Nie wiadomo, co nowy rząd zrobi ze służbą zdrowia. Obie partie nie przedstawiały żadnych konkretnych propozycji reform. Pewne jest tylko to, że PiS radykalnie sprzeciwia się idei prywatyzacji tego sektora. Z dotychczasowych wypowiedzi Bolesława Piechy, eksperta PiS zajmującego się służbą zdrowia, wynika, że partia ta opowiada się za modelem finansowania z budżetu państwa. Marcinkiewicz zapowiedział tylko, że realizowana będzie jedna koncepcja - albo PiS albo PO.
Prywatyzacja kością niezgody
Już wiadomo, że kością niezgody dla obu ugrupowań będzie prywatyzacja. Platforma Obywatelska opowiada się za szybkim sprzedaniem całego majątku Skarbu Państwa (z wyłączeniem firm odpowiadających za infrastrukturę przesyłową, Polskich Linii Kolejowych - właściciela szyn, oraz instytucji zajmujących się hazardem). Te obostrzenia to jedyne wspólne punkty programów obu partii.
PiS postuluje, by w gestii Skarbu Państwa pozostały spore pakiety udziałów w firmach państwowych. W wypadku strategicznych przedsiębiorstw ma to być po 50 proc. udziałów plus jedna akcja, w pozostałych około 25 proc. I zapewne postawią na swoim. Marcinkiewicz w poniedziałek po I turze wyborów podtrzymał te propozycje i powiedział, że czeka na odpowiedź Platformy.
Oba ugrupowania łączy pomysł cięć w administracji publicznej i zmniejszenia zatrudnienia co najmniej o 20 proc. przez likwidację części urzędów centralnych, agencji i funduszy. Do tego dojdzie zapewne najszybciej i bez większych sporów. Resztę trzeba będzie długo negocjować.
W większości wypadków PiS zapewne postawi na swoim, w myśl zasady "zwycięzca bierze więcej". Marcinkiewicz już właściwie postawił Platformę przed faktem dokonanym, zapowiadając, że to program PiS będzie programem rządu. Jeśli nie był to fragment kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, premier już wkrótce może zacząć realizować te zapowiedzi. Scenariusz optymistyczny zakłada, że rząd powstanie w pierwszej połowie listopada. Pesymistyczny - nawet nie próbujemy zgadywać.
Znani i podejrzani
Lobby gospodarcze w Sejmie
Jak sprawdził BusinessWeek, w Sejmie może powstać silne ponadpartyjne ugrupowanie zrzeszające osoby znające się (przynajmniej w teorii) na ekonomii, gospodarce, biznesie oraz finansach. Jak wynika z naszego zestawienia, z racji wykształcenia lub wykonywanej pracy przeszło jedna czwarta posłów powinna znać się na tym znać. Są wśród nich tak znane postaci świata biznesu jak Maria Wiśniewska, była prezes banku Pekao SA, Janusz Palikot, właściciel Polmosu Lublin, i Szczepan Skomra, długoletni prezes Spółdzielni Mleczarskiej z Radzynia Podlaskiego. Zła wiadomość jest taka, że w tej grupie jest także kilka osób, którymi interesuje się prokurator, a w poprzedniej kadencji uchylano im nawet immunitety. Kilku nowych parlamentarzystów "biznesmenów" także znajduje się pod lupą organów ścigania.
1) Łukasz Abgarowicz PO – menedżer
2) Robert Ambroziewicz PO – ekonomista
3) Tadeusz Aziewicz PO - ekonomista
4) Marek Biernacki PO - prawnik
5) Bogdan Bojko PO - przedsiębiorca
6) Maria Bublewicz PO - przedsiębiorca
7) Feliks Budnik PO - administratywista
8) Zbigniew Chlebowski PO – ekonomista
9) Janusz Chwierut PO – ekonomista
10) Andrzej Dera PiS – prawnik
11) Leszek Dobrzański PiS - handlowiec
12) Grzegorz Dolniak PO - ekonomista
13) Mirosław Drzewiecki PO - przedsiębiorca
14) Tomasz Dudziński PiS - prawnik
15) Bronisław Dutka PSL - rolnik
16) Przemysław Gawłowski PO - administratywista
17) Mieczysław Golba PiS - rolnik, przedsiębiorca
18) Stanisław Gorczyca PO – ekonomista
19) Tomasz Górski PiS - przedsiębiorca
20) Cezary Grabarczyk PO - adwokat
21) Hanna Gronkiewicz-Waltz PO – ekonomista
22) Andrzej Grzyb PSL - ogrodnik
23) Alina Gut Samoobrona – prawnik
24) Andrzej Gut-Mostowy PO - ekonomista
25) Witold Hatka LPR – ekonomista [ jak podał w PKW}- ma wykształcenie średnie ogólnokształcące. W swoim dorobku ma zarzut niegospodarności i narażenia na stratę 2,6 mln kierowanego przez niego Wielkopolskiego Banku Rolnego
26) Danuta Hojarska Samoobrona – technik rolnictwa
27) Michał Jach PiS - ekonomista
28) Wiesław Jędrusik SLD - ekonomista
29) Jarosław Kalinowski PSL – rolnik
30) Sebastian Karpiniuk PO – radca prawny
31) Mieczysław Kasprzak PSL - ekonomista
32) Beat Kempa PiS – prawnik
33) Kazimierz Kleina PO - ekonomista
34) Izabela Kloc PiS – ekspert ds. funduszy europejskich
35) Małgorzata Kidawa-Błońska PO – producent filmowy
36) Józef Kiedos Samoobrona – ekonomista
37) Janusz Kołodziej LPR – przedsiębiorca budowlany
38) Grzegorz Kołacz Samoobrona – rolnik
39) Lech Kołakowski PiS – przedsiębiorca
40) Jacek Kościelniak PiS - ekonomista
41) Jerzy Kozdroń PO – radca prawny
42) Mirosław Koźlakiewicz PO – ekonomista
43) Jacek Krupa PO - ekonomista
44) Lech Kuropatwiński Samoobrona - rolnik
45) Janusz Krasoń SLD – inspektor pracy
46) Piotr Krzywicki PiS – prawnik
47) Stanisław Lamczyk PO - przedsiębiorca
48) Tomasz Lenz PO – przedsiębiorca
49) Andrzej Lepepr Samoobrona, rolnik
50) Magdalena Lewandowska Samoobrona - ekonomista
51) Józef Lipiński PiS – ekonomista
52) Krzysztof Lisek PO - przedsiębiorca
53) Czesław Litwin Samoobrona - rolnik
54, 55) Stanisław i Wanda Łyżwińscy Samoobrona - rolnicy
56) Dawid Jackiewicz PiS – wiceprezydent Wrocławia
57) Wojciech Jasiński PiS – prawnik, członek komisji finansów w sejmie IV kadencji
58) Janusz Maksymiuk Samoobrona - rolnik, przedsiębiorca
59) Mirosław Maliszewski PSL – rolnik-ogrodnik
60) Marek Matuszewski PiS - przedsiębiorca
61) Kazimierz Marcinkiewicz PiS – szef komisji skarbu w sejmie IV kadencji
62) Barbara Marianowska PiS - ekonomista
63) Jerzy Materna PiS – przedsiębiorca
64) Krzysztof Mikuła PiS – prawnik
65) Henryk Milcarz SLD - ekonomista
66) Piotra Misztal Samoobrona – przedsiębiorca
67) Halina Molka Samoobrona - ekonomista
68) Wojciech Mojzesowicz PiS - rolnik
69) Arkadiusz Mularczyk PiS - adwokat
70) Izabela Mrzygocka PO – ekonomista
71) Aleksandra Natalli–Świat PiS – ekonomista
72) Stanisława Okularczyk PiS - prof. ekonomii
73) Wojciech Olejniczak SLD – inż. ekonomii rolnictwa
74) Małgorzata Olejnik Samoobrona – technik ekonomista
75) Paweł Olszewski PO - ekonomista
76) Małgorzata Ostrowska SLD - była wiceminister skarbu i gospodarki
77) Edward Ośko LPR - adwokat
78) Krystyna Ozga PSL - rolnik
79) Janusz Palikot PO – przedsiębiorca
80) Andrzej Pałys PSL – inż. ogrodnik
81) Waldemar Pawlak PSL – menedżer
82) Szymon Pawłowski LPR – ekonomista
83) Maria Pasło Wiśniewska PO - ekonomista
84) Tadeusz Pomajda SLD – ekonomista
85) Jerzy Polaczek PiS – prawnik, w IV kadencji sejmu ekspert PiS od infrastruktury
86) Jacek Piechota SLD – były minister gospodarki
87) Jan Piechota PO – radca prawny
88) Jan Pięta PiS – prawnik
89) Józef Pilarz Samoobrona – rolnik, przedsiębiorca
90) Stanisława Prządka SLD - prawnik
91) Damian Raczkowski PO – prawnik
92) Renata Rochnowska Samoobrona – ekonomista
93) Adam Rogacki PiS - prawnik
94) Giovanni Roman PiS - ekonomista
95) Wojciech Romaniuk Samoobrona – przedsiębiorca
96) Andrzej Ruciński Samoobrona - przedsiębiorca
97) Stanisław Rydzoń SLD - adwokat
98) Paweł Saługa PO - ekonomista
99) Marek Sawicki PSL - rolnik
100) Grzegorz Schetyna PO – biznesmen
101 Szczepan Skomra SLD – menedżer (laureat przyznanego przez BWP wyróżnienia „Róża na pustyni”)
102) Krystyna Skowrońska PO - administratywista
103) Katarzyna Skrzydlewska PO – specjalistka organizacji i zarządzania
104) Józef Smolarz PSL – rolnik
105) Bogusław Sobczak LPR – ekonomista
106) Stanisław Sośnierz PO – lekarz, menedżer
107) Stanisław Stec SLD – ekonomista, były wiceminister finansów.
108) Józef Stępkowski Samoobrona - rolnik
109) Leszek Sułek Samoobrona - ekonomista
110) Waldemar Szadny PO – przedsiębiorca
111) Adam Szejnfeld PO – prawnik, w sejmie IV kadencji przewodniczący komisji gospodarki.
112) Wiesław Szczepański SLD - ekonomista
113) Aleksander Szczygło PiS - prawnik
114) Tomasz Szczypiński PO – członek komisji gospodarki w sejmie IV kadencji
115) Jerzy Szmajdziński SLD – ekonomista
116) Jakub Szulca PO – ekonomista
117) Krzysztof Szyga PO – menedżer
118) Jan Ślusarczyk LPR – prawnik.
119) Michał Tober SLD – prawnik
120) Grzegorz Tobiszowski PiS - ekonomista
121) Jacek Tomczak PiS – radca prawny
122) Tadeusz Tomaszewski SLD - ekonomista
123) Robert Tyszkiewicz PO - wydawca
124) Grażyna Tyszko Samoobrona – handlowiec
125) Jarosław Urbaniak PO - ekonomista
126) Waldemar Wiązowski PiS – menedżer
127) Wojciech Wilk PO – prawnik
128) Lech Woszczerowicz Samoobrona - ekonomista
129) Zenon Wiśniewski Samoobrona – przedsiębiorca (są podejrzenia że na działce, której był współwłaścicielem wytwarzano fałszowane paliwo)
130) Marek Wojtera Samoobrona - rolnik
131) Michał Wójcik PiS - prawnik
132) Teresa Zakrzewska PO - technik ekonomista
133) Maria Zbyrowska Samoobrona – (W PKW jako zawód podała „ekonomista”) – dotąd była jednak znana jako rolnik, hodowca z wykształceniem średnim.
134) Artur Zawisz PiS – członek komisji gospodarki w sejmie IV kadencji
135) Paweł Zalewski PiS - doradca personalny
136) Bogdan Zdrojewski PO - menedżer (były prezydent Wrocławia)
137) Jerzy Żyszkiewicz Samoobrona – producent rolny
Ponadto Samoobrona wprowadziła do parlamentu 20 przedsiębiorców, głównie rolników i ekonomistów, najczęściej ze średnim wykształceniem. Ekonomistą mieni się również Witold Hatka, który ma na koncie zarzut niegospodarności i narażenia na stratę 2,6 mln zł kierowanego przez siebie Wielkopolskiego Banku Rolnego. W sumie PiS ma 13 przedsiębiorców, ekonomistów i rolników, PO 34, LPR 4, SLD 10, Samoobrona 24, a PSL 9. W Sejmie znalazło się też 26 prawników.
Tymczasem poważne rozmowy są konieczne. PiS i PO najwyraźniej nie mogą porozumieć się co do programu wspólnego rządu. Wynik II tury wyborów prezydenckich jest tak niepewny, że nikt wcześniej nie zaryzykuje wiążących ustaleń.
Gdyby wygrał Donald Tusk, wzmocniłoby to pozycję Platformy i Jana Rokity w rządzie. Nie oznacza to jednak, że wtedy wspólny program uwzględni główne postulaty PO (3x15 oraz daleko idąca prywatyzacja). PiS na to się nie zgodzi.
Jeśli jednak wygra Lech Kaczyński, marginalizacja pozycji Platformy jest przesądzona. PO wykaże najprawdopodobniej daleko idącą elastyczność programową. Uzna, że lepiej jest być w środku zdarzeń, niż dopuścić do stworzenia mniejszościowego rządu PiS i męczyć się: poprzeć czy nie poprzeć, albo bezsilnie się przyglądać, jak Marcinkiewicz pozyskuje poparcie LPR, Samoobrony i PSL dla pomysłów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości.
Szara strefa programowa
Prawo i Sprawiedliwość stworzyło sześć zespołów negocjacyjnych, których zadaniem jest wypracowanie wspólnych koncepcji. Za sprawy związane z ekonomią miał odpowiadać kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz. Jednak z drugiej strony stołu nie zasiadł nikt.
- Chciałbym wyrazić radość z tego, że czteroosobowy zespół PO (Jan Rokita, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Grzegorz Schetyna oraz Bronisław Komorowski) przystąpił do pracy nad programem PO i rządu. Jak dowiedziałem się z publicznej wypowiedzi pani Gronkiewicz-Waltz, tym czterem politykom pozostało już tylko uzgodnienie programu - oświadczył ironicznie kilka dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich Marcinkiewicz. - Apeluję o przerwanie ataków na program PiS, bo niebawem wspólnie będziemy go realizować w naszym wspólnym rządzie - dodał już całkiem poważnie. Od tego czasu Platforma nie wypowiada się o programie gospodarczym rządu.
Czego można się spodziewać? W 2007 roku najprawdopodobniej zmienią się zasady rozliczania z fiskusem. Inne będą też progi podatkowe. Wszystko wskazuje na to, że PiS przeforsuje koncepcje dwóch stawek: 18 i 32 proc. (docelowo ten drugi próg będzie obniżony do 28 proc.). Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie odrzuciło koncepcję podatku 3x15 (liniowe stawki PIT, VAT, CIT) proponowaną przez PO.
W czasie konferencji prasowej w poniedziałek 10 października kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz podtrzymał podatkowy program PiS. W efekcie w tej chwili uzgodniona jest tylko likwidacja podatku od dochoów kapitałowych od 2007 roku.
Marcinkiewicz zapowiada również, że w przyszłym roku raczej nie należy się obawiać podwyżki akcyzy na paliwa.
- Niewykluczone, że dojdzie do obniżenia tego podatku, jeśli dalej ceny ropy będą szły w górę - zapowiada.
Niewykluczone także, że dojdzie do obniżenia podstawowej stawki podatku VAT. Zarówno PiS, jak i PO uważają, że obecne 22 proc. to za dużo.
Zmiany w podatkach nie będą jednak szybkie. - Przyjmujemy zasadę, że o wszystkich zmianach podatnicy dowiedzą się co najmniej trzy miesiące przed ich wejściem w życie - zapowiada Marcinkiewicz. Dały tym samym jasno do zrozumienia, że nowo wybrany parlament nie będzie w pośpiechu pracował nad zmianą ordynacji podatkowej (nikła była zresztą szansa, że zmiany udałoby się przeforsować jeszcze w tym roku).
Nie wiadomo, co nowy rząd zrobi ze służbą zdrowia. Obie partie nie przedstawiały żadnych konkretnych propozycji reform. Pewne jest tylko to, że PiS radykalnie sprzeciwia się idei prywatyzacji tego sektora. Z dotychczasowych wypowiedzi Bolesława Piechy, eksperta PiS zajmującego się służbą zdrowia, wynika, że partia ta opowiada się za modelem finansowania z budżetu państwa. Marcinkiewicz zapowiedział tylko, że realizowana będzie jedna koncepcja - albo PiS albo PO.
Prywatyzacja kością niezgody
Już wiadomo, że kością niezgody dla obu ugrupowań będzie prywatyzacja. Platforma Obywatelska opowiada się za szybkim sprzedaniem całego majątku Skarbu Państwa (z wyłączeniem firm odpowiadających za infrastrukturę przesyłową, Polskich Linii Kolejowych - właściciela szyn, oraz instytucji zajmujących się hazardem). Te obostrzenia to jedyne wspólne punkty programów obu partii.
PiS postuluje, by w gestii Skarbu Państwa pozostały spore pakiety udziałów w firmach państwowych. W wypadku strategicznych przedsiębiorstw ma to być po 50 proc. udziałów plus jedna akcja, w pozostałych około 25 proc. I zapewne postawią na swoim. Marcinkiewicz w poniedziałek po I turze wyborów podtrzymał te propozycje i powiedział, że czeka na odpowiedź Platformy.
Oba ugrupowania łączy pomysł cięć w administracji publicznej i zmniejszenia zatrudnienia co najmniej o 20 proc. przez likwidację części urzędów centralnych, agencji i funduszy. Do tego dojdzie zapewne najszybciej i bez większych sporów. Resztę trzeba będzie długo negocjować.
W większości wypadków PiS zapewne postawi na swoim, w myśl zasady "zwycięzca bierze więcej". Marcinkiewicz już właściwie postawił Platformę przed faktem dokonanym, zapowiadając, że to program PiS będzie programem rządu. Jeśli nie był to fragment kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, premier już wkrótce może zacząć realizować te zapowiedzi. Scenariusz optymistyczny zakłada, że rząd powstanie w pierwszej połowie listopada. Pesymistyczny - nawet nie próbujemy zgadywać.
Znani i podejrzani
Lobby gospodarcze w Sejmie
Jak sprawdził BusinessWeek, w Sejmie może powstać silne ponadpartyjne ugrupowanie zrzeszające osoby znające się (przynajmniej w teorii) na ekonomii, gospodarce, biznesie oraz finansach. Jak wynika z naszego zestawienia, z racji wykształcenia lub wykonywanej pracy przeszło jedna czwarta posłów powinna znać się na tym znać. Są wśród nich tak znane postaci świata biznesu jak Maria Wiśniewska, była prezes banku Pekao SA, Janusz Palikot, właściciel Polmosu Lublin, i Szczepan Skomra, długoletni prezes Spółdzielni Mleczarskiej z Radzynia Podlaskiego. Zła wiadomość jest taka, że w tej grupie jest także kilka osób, którymi interesuje się prokurator, a w poprzedniej kadencji uchylano im nawet immunitety. Kilku nowych parlamentarzystów "biznesmenów" także znajduje się pod lupą organów ścigania.
1) Łukasz Abgarowicz PO – menedżer
2) Robert Ambroziewicz PO – ekonomista
3) Tadeusz Aziewicz PO - ekonomista
4) Marek Biernacki PO - prawnik
5) Bogdan Bojko PO - przedsiębiorca
6) Maria Bublewicz PO - przedsiębiorca
7) Feliks Budnik PO - administratywista
8) Zbigniew Chlebowski PO – ekonomista
9) Janusz Chwierut PO – ekonomista
10) Andrzej Dera PiS – prawnik
11) Leszek Dobrzański PiS - handlowiec
12) Grzegorz Dolniak PO - ekonomista
13) Mirosław Drzewiecki PO - przedsiębiorca
14) Tomasz Dudziński PiS - prawnik
15) Bronisław Dutka PSL - rolnik
16) Przemysław Gawłowski PO - administratywista
17) Mieczysław Golba PiS - rolnik, przedsiębiorca
18) Stanisław Gorczyca PO – ekonomista
19) Tomasz Górski PiS - przedsiębiorca
20) Cezary Grabarczyk PO - adwokat
21) Hanna Gronkiewicz-Waltz PO – ekonomista
22) Andrzej Grzyb PSL - ogrodnik
23) Alina Gut Samoobrona – prawnik
24) Andrzej Gut-Mostowy PO - ekonomista
25) Witold Hatka LPR – ekonomista [ jak podał w PKW}- ma wykształcenie średnie ogólnokształcące. W swoim dorobku ma zarzut niegospodarności i narażenia na stratę 2,6 mln kierowanego przez niego Wielkopolskiego Banku Rolnego
26) Danuta Hojarska Samoobrona – technik rolnictwa
27) Michał Jach PiS - ekonomista
28) Wiesław Jędrusik SLD - ekonomista
29) Jarosław Kalinowski PSL – rolnik
30) Sebastian Karpiniuk PO – radca prawny
31) Mieczysław Kasprzak PSL - ekonomista
32) Beat Kempa PiS – prawnik
33) Kazimierz Kleina PO - ekonomista
34) Izabela Kloc PiS – ekspert ds. funduszy europejskich
35) Małgorzata Kidawa-Błońska PO – producent filmowy
36) Józef Kiedos Samoobrona – ekonomista
37) Janusz Kołodziej LPR – przedsiębiorca budowlany
38) Grzegorz Kołacz Samoobrona – rolnik
39) Lech Kołakowski PiS – przedsiębiorca
40) Jacek Kościelniak PiS - ekonomista
41) Jerzy Kozdroń PO – radca prawny
42) Mirosław Koźlakiewicz PO – ekonomista
43) Jacek Krupa PO - ekonomista
44) Lech Kuropatwiński Samoobrona - rolnik
45) Janusz Krasoń SLD – inspektor pracy
46) Piotr Krzywicki PiS – prawnik
47) Stanisław Lamczyk PO - przedsiębiorca
48) Tomasz Lenz PO – przedsiębiorca
49) Andrzej Lepepr Samoobrona, rolnik
50) Magdalena Lewandowska Samoobrona - ekonomista
51) Józef Lipiński PiS – ekonomista
52) Krzysztof Lisek PO - przedsiębiorca
53) Czesław Litwin Samoobrona - rolnik
54, 55) Stanisław i Wanda Łyżwińscy Samoobrona - rolnicy
56) Dawid Jackiewicz PiS – wiceprezydent Wrocławia
57) Wojciech Jasiński PiS – prawnik, członek komisji finansów w sejmie IV kadencji
58) Janusz Maksymiuk Samoobrona - rolnik, przedsiębiorca
59) Mirosław Maliszewski PSL – rolnik-ogrodnik
60) Marek Matuszewski PiS - przedsiębiorca
61) Kazimierz Marcinkiewicz PiS – szef komisji skarbu w sejmie IV kadencji
62) Barbara Marianowska PiS - ekonomista
63) Jerzy Materna PiS – przedsiębiorca
64) Krzysztof Mikuła PiS – prawnik
65) Henryk Milcarz SLD - ekonomista
66) Piotra Misztal Samoobrona – przedsiębiorca
67) Halina Molka Samoobrona - ekonomista
68) Wojciech Mojzesowicz PiS - rolnik
69) Arkadiusz Mularczyk PiS - adwokat
70) Izabela Mrzygocka PO – ekonomista
71) Aleksandra Natalli–Świat PiS – ekonomista
72) Stanisława Okularczyk PiS - prof. ekonomii
73) Wojciech Olejniczak SLD – inż. ekonomii rolnictwa
74) Małgorzata Olejnik Samoobrona – technik ekonomista
75) Paweł Olszewski PO - ekonomista
76) Małgorzata Ostrowska SLD - była wiceminister skarbu i gospodarki
77) Edward Ośko LPR - adwokat
78) Krystyna Ozga PSL - rolnik
79) Janusz Palikot PO – przedsiębiorca
80) Andrzej Pałys PSL – inż. ogrodnik
81) Waldemar Pawlak PSL – menedżer
82) Szymon Pawłowski LPR – ekonomista
83) Maria Pasło Wiśniewska PO - ekonomista
84) Tadeusz Pomajda SLD – ekonomista
85) Jerzy Polaczek PiS – prawnik, w IV kadencji sejmu ekspert PiS od infrastruktury
86) Jacek Piechota SLD – były minister gospodarki
87) Jan Piechota PO – radca prawny
88) Jan Pięta PiS – prawnik
89) Józef Pilarz Samoobrona – rolnik, przedsiębiorca
90) Stanisława Prządka SLD - prawnik
91) Damian Raczkowski PO – prawnik
92) Renata Rochnowska Samoobrona – ekonomista
93) Adam Rogacki PiS - prawnik
94) Giovanni Roman PiS - ekonomista
95) Wojciech Romaniuk Samoobrona – przedsiębiorca
96) Andrzej Ruciński Samoobrona - przedsiębiorca
97) Stanisław Rydzoń SLD - adwokat
98) Paweł Saługa PO - ekonomista
99) Marek Sawicki PSL - rolnik
100) Grzegorz Schetyna PO – biznesmen
101 Szczepan Skomra SLD – menedżer (laureat przyznanego przez BWP wyróżnienia „Róża na pustyni”)
102) Krystyna Skowrońska PO - administratywista
103) Katarzyna Skrzydlewska PO – specjalistka organizacji i zarządzania
104) Józef Smolarz PSL – rolnik
105) Bogusław Sobczak LPR – ekonomista
106) Stanisław Sośnierz PO – lekarz, menedżer
107) Stanisław Stec SLD – ekonomista, były wiceminister finansów.
108) Józef Stępkowski Samoobrona - rolnik
109) Leszek Sułek Samoobrona - ekonomista
110) Waldemar Szadny PO – przedsiębiorca
111) Adam Szejnfeld PO – prawnik, w sejmie IV kadencji przewodniczący komisji gospodarki.
112) Wiesław Szczepański SLD - ekonomista
113) Aleksander Szczygło PiS - prawnik
114) Tomasz Szczypiński PO – członek komisji gospodarki w sejmie IV kadencji
115) Jerzy Szmajdziński SLD – ekonomista
116) Jakub Szulca PO – ekonomista
117) Krzysztof Szyga PO – menedżer
118) Jan Ślusarczyk LPR – prawnik.
119) Michał Tober SLD – prawnik
120) Grzegorz Tobiszowski PiS - ekonomista
121) Jacek Tomczak PiS – radca prawny
122) Tadeusz Tomaszewski SLD - ekonomista
123) Robert Tyszkiewicz PO - wydawca
124) Grażyna Tyszko Samoobrona – handlowiec
125) Jarosław Urbaniak PO - ekonomista
126) Waldemar Wiązowski PiS – menedżer
127) Wojciech Wilk PO – prawnik
128) Lech Woszczerowicz Samoobrona - ekonomista
129) Zenon Wiśniewski Samoobrona – przedsiębiorca (są podejrzenia że na działce, której był współwłaścicielem wytwarzano fałszowane paliwo)
130) Marek Wojtera Samoobrona - rolnik
131) Michał Wójcik PiS - prawnik
132) Teresa Zakrzewska PO - technik ekonomista
133) Maria Zbyrowska Samoobrona – (W PKW jako zawód podała „ekonomista”) – dotąd była jednak znana jako rolnik, hodowca z wykształceniem średnim.
134) Artur Zawisz PiS – członek komisji gospodarki w sejmie IV kadencji
135) Paweł Zalewski PiS - doradca personalny
136) Bogdan Zdrojewski PO - menedżer (były prezydent Wrocławia)
137) Jerzy Żyszkiewicz Samoobrona – producent rolny
Ponadto Samoobrona wprowadziła do parlamentu 20 przedsiębiorców, głównie rolników i ekonomistów, najczęściej ze średnim wykształceniem. Ekonomistą mieni się również Witold Hatka, który ma na koncie zarzut niegospodarności i narażenia na stratę 2,6 mln zł kierowanego przez siebie Wielkopolskiego Banku Rolnego. W sumie PiS ma 13 przedsiębiorców, ekonomistów i rolników, PO 34, LPR 4, SLD 10, Samoobrona 24, a PSL 9. W Sejmie znalazło się też 26 prawników.