Whitehead był brytyjskim deputowanym. W Parlamencie Europejskim obecnej kadencji przewodniczył komisji wewnętrznego rynku i ochrony praw konsumenta, a w poprzednim parlamentarnemu klubowi europejskich laburzystów. Reprezentował okręg Wschodnich Midlandów.
10 listopada br. Lech Wałęsa w czasie uroczystego lunchu w Izbie Gmin wręczył Whiteheadowi pamiątkowy medal z okazji XXV rocznicy "Solidarności".
"Należał do tych posłów, na których zawsze mogliśmy liczyć" - powiedział Wiktor Moszczyński, czołowy działacz czynnego w W. Brytanii od sierpnia 1980 roku lobby "The Polish Solidarity Campaign" (PSC). "Był świetnym mówcą, zawsze gotowym przemawiać na naszych spotkaniach. Należał do najbardziej zdecydowanych i czynnych obrońców +Solidarności+ po wprowadzeniu stanu wojennego" - dodał.
Whitehead współpracował m.in. w prowadzonej przez PSC akcji polegającej na wyperswadowaniu kierownictwu Partii Pracy zapraszania przedstawicieli Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - OPZZ - na oficjalne zjazdy i zamiast nich wysyłania zaproszeń więzionym działaczom +Solidarności+.
Whitehead od początku swej politycznej kariery interesował się ruchami wolnościowymi w Europie Środkowej i Wschodniej. W latach 70. występował w obronie Komitetu Obrony Robotników w Polsce, robotników Radomia i Ursusa oraz Karty 77 w Czechosłowacji.
Z końcem listopada br. przemawiał na sesji naukowej zorganizowanej w King's College przez PSC z okazji 25-lecia "Solidarności", na której mówił o wpływie tego ruchu na Partię Pracy.
"Philip Whitehead niezmordowanie działał na rzecz poprawy warunków, w których ludzie żyli, bez względu na to, czy szło o przeciwstawienie się niesprawiedliwości, czy też o zapewnienie im większej ochrony jako konsumentom" - powiedział o nim Tony Blair.
W Izbie Gmin Whitehead dopomógł w przyjęciu ustaw o skargach na działalność policji, adopcji i planowaniu rodziny. W ostatnich latach w brytyjskim parlamencie był rzecznikiem opozycyjnej wówczas Partii Pracy w sprawach oświaty i kultury.
Urodzony w 1937 roku w Derbyshire, Whitehead studiował w Oksfordzie filozofię, politykę i ekonomię. Po studiach w latach 60. pracował w telewizji, zajmując się głównie dokumentalistyką i uzyskując prestiżową nagrodę Emmy za serial "The World at War" (Świat ogarnięty wojną).
Posłem do Izby Gmin z okręgu Derby North był w latach 1970-83, a posłem do Parlamentu Europejskiego został w 1999 roku. Działał też w Radzie Europy, Unii Zachodnioeuropejskiej i związku zawodowym RMT (Rail, Maritime and Transport).
em, pap